Texas se bude vzpamatovávat z hurikánu několik let. Guvernér chce po vládě desítky miliard dolarů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 1. 9. 2017 17:13
Bílý dům ještě v pátek požádá o částku 5,9 miliardy dolarů (130 miliard korun) na pomoc oblastem postiženým hurikánem Harvey. Jde přitom jen o zlomek toho, co požaduje texaský guvernér Greg Abbott. Ten zároveň v pátek řekl, že Texas se bude z následků bouře vzpamatovávat několik let. Ničivé záplavy způsobily smrt více než tří desítek lidí a poškodily či zničily okolo 100 000 domů. Experti odhadují, že celkové náklady na obnovu zasažených území přesáhnou 120 miliard dolarů.
Následky hurikánu Harvey
Následky hurikánu Harvey | Foto: Reuters

Washington - Americkému státu Texas potrvá po úderu hurikánu Harvey roky, než odstraní následky. Řekl to v pátek texaský guvernér Greg Abbott.

Ačkoli výše škod zatím nebyla vyčíslena, guvernér tento týden řekl, že k nápravě bude nezbytná pomoc federální vlády v objemu více než 125 miliard dolarů (2,7 bilionu korun), což by překonalo i pomoc po řádění hurikánu Katrina v roce 2005.

Bílý dům přitom požádá Kongres jen o částku 5,9 miliardy dolarů (130 miliard korun) na pomoc oblastem postiženým Harveym.

Abbott v pořadu Dobré ráno, Ameriko stanice ABC řekl, že voda v Houstonu už začala opadávat, ale další města záplavám stále čelí. "Vyhrabat se z téhle katastrofy bude trvat roky," dodal.

Podle Abbotta je klíčové, aby se Texas vrátil k normálnímu životu co nejrychleji. S obnovou pak pomůže nejen texaská vláda, ale i ta federální.

Abbott také řekl, že Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) chce pomáhat především těm zasaženým, kteří neměli pojištěný majetek.

S nutností rozsáhlé pomoci Texasu souhlasí i prezident Donald Trump.

"Texas se rychle zotavuje díky těm skvělým mužům a ženám, kteří tvrdě pracují," napsal prezident na Twitteru. Mnoho práce na obnově poničeného státu ale podle něj stále zbývá vykonat.

Starosta Houstonu Sylvester Turner v pátek uvedl, že se obrátil na agenturu FEMA s žádostí o předběžnou pomoc v objemu 75 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč), která bude určena na odklízení trosek.

Slíbil také, že do roka bude Houston opět zářit a že se stane ukázkou toho, jak si velké americké město poradilo s ničivou přírodní katastrofou.

Počet obětí stoupá

Ničivé záplavy, které přinesl Harvey do jižních oblastí zmíněných států, způsobily smrt více než tří desítek lidí a poškodily či zničily okolo 100 000 domů.

Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) oznámila, že už dostala 325 000 žádostí o výplatu pomoci a zaplatila 57 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Agentuře však rychle docházejí peníze.

Experti odhadují, že celkové náklady na obnovu zasažených území přesáhnou 120 miliard dolarů, na které vyšla federální pokladnu likvidace následků hurikánu Katrina v roce 2005.

Poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert ve čtvrtek řekl, že po úvodním požadavku se Bílý dům na Kongres obrátí s další žádostí o podporu postižených míst, která bude podepřena podrobnou analýzou.

Sám americký prezident Donald Trump hodlá na pomoc zasaženým oblastem věnovat milion dolarů (22 milionů Kč). Uvedla to mluvčí Bílého domu.

Počet obětí hurikánu Harvey vzrostl už na 39. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AP, podle níž nahlásil sedm nových úmrtí souvisejících s přechodem bouře texaský okres Harris, do něhož patří město Houston a okolí. Dosud udávaný počet mrtvých byl 31.

Jen v samotném okrese Harris registrují úřady 25 úmrtí souvisejících s hurikánem a místní pohřební ústavy jsou blízko k naplnění svých kapacit.

Houstonští hasiči a záchranáři prohledávají domy v zatopených oblastech a pátrají po několika desítkách lidí, které jejich blízcí pohřešují. Podle šéfa hasičů Sama Peny by mohlo být pátrání dokončeno ještě během dneška.

Snímky z vrtulníku a dronu ukazují velikost katastrofy, kterou způsobily ve čtvrtém největším městě USA, Houstonu, záplavy po bouři Harvey. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 31 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy