Texas se bude vzpamatovávat z hurikánu několik let. Guvernér chce po vládě desítky miliard dolarů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 1. 9. 2017 17:13
Bílý dům ještě v pátek požádá o částku 5,9 miliardy dolarů (130 miliard korun) na pomoc oblastem postiženým hurikánem Harvey. Jde přitom jen o zlomek toho, co požaduje texaský guvernér Greg Abbott. Ten zároveň v pátek řekl, že Texas se bude z následků bouře vzpamatovávat několik let. Ničivé záplavy způsobily smrt více než tří desítek lidí a poškodily či zničily okolo 100 000 domů. Experti odhadují, že celkové náklady na obnovu zasažených území přesáhnou 120 miliard dolarů.
Následky hurikánu Harvey
Následky hurikánu Harvey | Foto: Reuters

Washington - Americkému státu Texas potrvá po úderu hurikánu Harvey roky, než odstraní následky. Řekl to v pátek texaský guvernér Greg Abbott.

Ačkoli výše škod zatím nebyla vyčíslena, guvernér tento týden řekl, že k nápravě bude nezbytná pomoc federální vlády v objemu více než 125 miliard dolarů (2,7 bilionu korun), což by překonalo i pomoc po řádění hurikánu Katrina v roce 2005.

Bílý dům přitom požádá Kongres jen o částku 5,9 miliardy dolarů (130 miliard korun) na pomoc oblastem postiženým Harveym.

Abbott v pořadu Dobré ráno, Ameriko stanice ABC řekl, že voda v Houstonu už začala opadávat, ale další města záplavám stále čelí. "Vyhrabat se z téhle katastrofy bude trvat roky," dodal.

Podle Abbotta je klíčové, aby se Texas vrátil k normálnímu životu co nejrychleji. S obnovou pak pomůže nejen texaská vláda, ale i ta federální.

Abbott také řekl, že Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) chce pomáhat především těm zasaženým, kteří neměli pojištěný majetek.

S nutností rozsáhlé pomoci Texasu souhlasí i prezident Donald Trump.

"Texas se rychle zotavuje díky těm skvělým mužům a ženám, kteří tvrdě pracují," napsal prezident na Twitteru. Mnoho práce na obnově poničeného státu ale podle něj stále zbývá vykonat.

Starosta Houstonu Sylvester Turner v pátek uvedl, že se obrátil na agenturu FEMA s žádostí o předběžnou pomoc v objemu 75 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč), která bude určena na odklízení trosek.

Slíbil také, že do roka bude Houston opět zářit a že se stane ukázkou toho, jak si velké americké město poradilo s ničivou přírodní katastrofou.

Počet obětí stoupá

Ničivé záplavy, které přinesl Harvey do jižních oblastí zmíněných států, způsobily smrt více než tří desítek lidí a poškodily či zničily okolo 100 000 domů.

Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) oznámila, že už dostala 325 000 žádostí o výplatu pomoci a zaplatila 57 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Agentuře však rychle docházejí peníze.

Experti odhadují, že celkové náklady na obnovu zasažených území přesáhnou 120 miliard dolarů, na které vyšla federální pokladnu likvidace následků hurikánu Katrina v roce 2005.

Poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert ve čtvrtek řekl, že po úvodním požadavku se Bílý dům na Kongres obrátí s další žádostí o podporu postižených míst, která bude podepřena podrobnou analýzou.

Sám americký prezident Donald Trump hodlá na pomoc zasaženým oblastem věnovat milion dolarů (22 milionů Kč). Uvedla to mluvčí Bílého domu.

Počet obětí hurikánu Harvey vzrostl už na 39. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AP, podle níž nahlásil sedm nových úmrtí souvisejících s přechodem bouře texaský okres Harris, do něhož patří město Houston a okolí. Dosud udávaný počet mrtvých byl 31.

Jen v samotném okrese Harris registrují úřady 25 úmrtí souvisejících s hurikánem a místní pohřební ústavy jsou blízko k naplnění svých kapacit.

Houstonští hasiči a záchranáři prohledávají domy v zatopených oblastech a pátrají po několika desítkách lidí, které jejich blízcí pohřešují. Podle šéfa hasičů Sama Peny by mohlo být pátrání dokončeno ještě během dneška.

Snímky z vrtulníku a dronu ukazují velikost katastrofy, kterou způsobily ve čtvrtém největším městě USA, Houstonu, záplavy po bouři Harvey. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy