Od zatopené chemické továrny u Houstonu byly slyšet exploze. Stoupá z ní černý kouř

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2017 12:35
Situace v texaském městě Houston se už začíná uklidňovat. Voda po bouři Harvey mírně opadla, a tak lidé začínají prohledávat zatopené domy. Úřady ale nařídily povinnou evakuaci lidem v okolí nádrže Barker, která má chránit Houston před záplavou. Navíc dd chemického závodu Arkema, který je asi 40 kilometrů od Houstonu, byly slyšet exploze. Nebezpečné látky, které jsou v továrně uskladněny, je nutné chladit. Kvůli povodním ale chlazení nefunguje.
Snímky z vrtulníku a dronu ukazují velikost katastrofy, kterou způsobily ve čtvrtém největším městě USA, Houstonu, záplavy po bouři Harvey. | Video: Reuters, Asociated Press

Houston - Hurikán Harvey a následné záplavy nepřežilo 31 lidí. Oznámila to ve čtvrtek agentura AP, podle které jde o potvrzené oběti. Americký list The New York Times píše, že jednotlivé texaské okresy hlásí až 38 úmrtí.

Od zatopeného chemického závodu Arkema u Houstonu byly navíc slyšet dvě exploze, píše agentura AFP.

Podle některých regionálních médií je vidět černý kouř, který z místa stoupá. Policisté, kteří hlídají poblíž, si stěžují na bolesti hlavy a závratě. Zástupce šerifa města Crosby byl podle agentury Reuters odvezen do nemocnice.

Exploze později potvrdila i sama Arkema: "Upozorňujeme místní občany, že materiál skladujeme na několika místech v podniku a že hrozí další výbuchy. Prosíme, aby se nevraceli do evakuované zóny, dokud úřady neohlásí, že je to bezpečné."

O nebezpečí výbuchu informoval šéf továrny Rich Rowe už dříve. "Přišli jsme o klíčové chlazení materiálu, který nyní může explodovat a následně způsobit silný požár," řekl o uskladněných látkách, které je nutné chladit, aby se udržely ve stabilním stavu.

Areál podniku je zaplaven do výšky takřka dvou metrů.

Vedení podniku nemohlo podle Rowea explozi předejít. 

"Bude to podobné jako velký požár vyvolaný vznícením benzinu. Oheň bude výbušný a bude intenzivní," popsal ráno, jak bude výbuch vypadat. Zároveň varoval, že se začne uvolňovat černý kouř, který může podráždit oči, kůži a plíce.

Očekávalo se, že nejintenzivnější bude požár v objektu samotném, ale z preventivních důvodů už byli evakuováni lidé z oblasti v okruhu 2,5 kilometru. Federální úřad pro letectví vydal dočasný zákaz přeletů v blízkosti podniku.

Chemický závod francouzského koncernu Arkema se nachází v Crosby, což je asi 40 kilometrů severovýchodně od Houstonu. Továrna vyrábí organické peroxidy, což jsou vysoce hořlavé a výbušné látky, často reaktivní a těkavé.

Evakuovali i opici

Zatímco nejvíce postižený Houston začíná s prohledáváním zatopených domů, města Port Arthur a Beaumont, která leží na východě Texasu, se potýkají stále se stoupající vodou.

Port Arthur je obklopen vodou a do tamního evakuačního centra přišly desítky lidí včetně domácích zvířat, mezi kterými je i jedna opice. "Ano, ta opice nás trochu překvapila, ale snažíme se pomoci," řekl manažer centra Jeff Tolliver.

Evakuaci také úřady nařídily lidem v okolí nádrže Barker, která má chránit Houston před záplavou. Hladina v nádrži je příliš vysoko a hrozí, že přeteče přes hráz.

Obě velká houstonská letiště jsou od středy znovu v provozu, pomalu se obnovuje autobusová a železniční doprava a město Houston znovu začalo zajišťovat odvoz odpadu.

Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) nasadila těžké nákladní vrtulníky, aby dopravila jídlo a vodu k lidem, jež nebylo možné evakuovat.

Harvey nejprve v podobě hurikánu a pak tropické bouře přinesl na některých místech přes 120 centimetrů srážek, zasáhl 50 okresů na jihu a v centru státu Texas, tedy oblasti s 300 městy a městečky a 11 miliony obyvatel. Nyní se v podobě tlakové níže přesouvá přes Louisianu dále na sever a na východ.

Bouře Harvey pustošila jih USA. Symbolem záplav se stal texaský Houston a jeho obyvatelé prchali za pomoci různých dopravních prostředků. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy