Od Atlantiku se žene další hurikán a míří ke Karibiku. Zda zasáhne pevninu, zatím není jasné

ČTK ČTK
31. 8. 2017 19:08
Tropická bouře Irma ve východním Atlantiku zesílila na hurikán. Na pětistupňové škále hurikánů zatím dosahuje druhé kategorie, během noci by ale mohla dosáhnout nejvyššího stupně. Zatím není jasné, kdy přesně a zda vůbec Irma dorazí na pevninu, podle dosavadních předpovědí ale míří západním směrem do Karibiku. Zhruba v polovině příštího týdne by mohla dorazit k ostrovům Malé Antily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Tropická bouře Irma, která se zformovala ve východním Atlantiku, ve čtvrtek zesílila na hurikán. Zatím dosahuje druhé kategorie na pětistupňové škále hurikánů, už v noci by ale mohla dosáhnout nejvyššího stupně. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Zatím není jasné, kdy přesně a zda vůbec Irma dorazí na pevninu, podle dosavadních předpovědí ale míří západním směrem do Karibiku. Zhruba v polovině příštího týdne by mohla dorazit k ostrovům Malé Antily. Ve čtvrtek se hurikán Irma pohyboval rychlostí asi 17 kilometrů za hodinu.

Větry, které Irmu doprovází, měly sílu 155 kilometrů v hodině. Pokud se naplní předpovědi a Irma dosáhne kategorie pět, má přinést vichry o rychlosti až 178 kilometrů za hodinu.

Irma je třetím hurikánem nynější sezony v Atlantiku. Po letošních tropických bouřích Arlene, Bret, Cindy, Don a Emily se bouře Franklin jako první změnila v hurikán. Franklin začátkem srpna zasáhl Mexiko. Po bouři Gert následoval Harvey, který jako hurikán kategorie 4 dorazil v pátek v noci do Texasu.

Když Harvey dorazil nad pevninu, provázel ho vítr o síle až 209 kilometrů za hodinu. Přinesl také silné lijáky, které na jihu Texasu způsobily ničivé záplavy. Ty si zatím vyžádaly nejméně 31 obětí.

 

Právě se děje

Další zprávy