Bilance bojů o Kobani: více než 500 mrtvých

ČTK ČTK
12. 10. 2014 6:21
Situace v syrském městě zůstává nebezpečná, řekl americký ministr obrany. O město bojují džihádisté z Islámského státu a kurdské milice.
Pohled na Kobani od turecké hranice.
Pohled na Kobani od turecké hranice. | Foto: Reuters

Kobani - Nejméně 553 lidí údajně zahynulo během měsíc trvajících bojů mezi radikály z hnutí Islámský stát (IS) a kurdskými silami o město Kobani na severu Sýrie.

Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR).

Americký ministr obrany Chuck Hagel v sobotu řekl, že situace v Kobani zůstává nebezpečná. Díky americkým náletům na Kobani se podařilo dosáhnout pokroku ve snaze zatlačit rebely na ústup, stále však okupují oblasti na okraji města, dodal Hagel.

Boj proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku potrvá dlouhou dobu, připustil šéf Pentagonu.

Syrská organizace pro lidská práva, která ze svého britského ústředí monitoruje konflikt v Sýrii, napočítala mezi oběťmi bojů o Kobani 298 příslušníků Islámského státu, jehož bojovníci na toto kurdské město minulý měsíc zaútočili.

Umírají i civilisté

Většina ostatních ztrát je z řad kurdských bojovníků, registrováno je i 20 úmrtí civilistů. Podle SOHR bude ovšem skutečný celkový počet obětí obléhání Kobani podstatně vyšší, možná prý více než 1 100 mrtvých.

Kurdským jednotkám pomáhají město, ležící na hranici s Tureckem, bránit USA a jejich spojenci cílenými leteckými údery. Na tureckou stranu hranice za poslední měsíc před násilím uteklo na 200 tisíc syrských Kurdů.

Podle sobotních zpráv se nyní v Kobani ozbrojenci z hnutí Islámský stát snaží obklíčit kurdské bojovníky. Kurdové jejich útoky vedené z několika stran odrážejí, mají ale k dispozici jen lehké zbraně.

"Prostřednictvím leteckých útoků děláme, co se dá, abychom pomohli vyhnat povstalce z hnutí IS. V této záležitosti bylo dosaženo jistého pokroku," konstatoval Hagel.

Turecko, které dlouhodobě čelí konfliktu s vlastní početnou kurdskou populací, vyloučilo již dříve jakoukoli jednostrannou pozemní intervenci v Sýrii.

Hagel v sobotu uvedl, že Spojené státy ale "učinily značný pokrok" v jednání s tureckými činiteli ohledně plánů, podle nichž by Turecko mělo poskytovat výcvik umírněným syrským povstaleckým silám a dodávat jim vybavení pro jejich boj proti IS. Hagel rovněž sdělil, že Washington bude v rozhovorech s tureckou stranou v příštím týdnu pokračovat.

Radikálové z Islámského státu obsazují území v Sýrii i v sousedním Iráku. Na dobytém území vyhlásil IS již na konci června chalífát.

 

Právě se děje

Další zprávy