Islamisté se pokoušejí obklíčit Kurdy v syrském Kobani

ČTK ČTK
11. 10. 2014 18:14
Kurdští obránci města se obávají o osud civilistů. Požadují vytvoření koridoru pro jejich evakuaci.
Nálety vedené Američany na pozice bojovníků Islámského státu jsou prý málo účinné.
Nálety vedené Američany na pozice bojovníků Islámského státu jsou prý málo účinné. | Foto: Reuters

Damašek - Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) se snaží obklíčit kurdské bojovníky v severosyrském městě Kobani. Kurdové jejich útoky vedené z několika stran odrážejí, mají ale k dispozici jen lehké zbraně. Navíc se obávají o osud civilistů, kteří ve městě ještě zůstali. Američané se stále snaží ofenzívu Islámského státu zastavit pomocí náletů. Shazují také humanitární pomoc.

"Chceme, aby byl vytvořen koridor, kterým bychom mohli civilisty evakuovat," uvedl dnes jeden z kurdských obránců města.

Syrští aktivisté v pátek informovali, že radikálové ovládají již 40 procent strategického města ležícího na hranici s Tureckem. Bitva o Kobani neustále pokračuje i přes to, že USA a jejich spojenci podnikají již více než dva týdny letecké údery na pozice islamistů v oblasti a snaží se tak jejich ofenzívu zastavit.

Ti ale neustále dobývají další části města a vyvěšují tam své černé vlajky.

V pátek syrská exilová organizace SOHR oznámila, že radikálové dobyli takzvanou bezpečnostní čtvrť - oblast na východě Kobani, kde se nacházejí budovy místní administrativy a policejní velitelství. Podle jednoho z místních kurdských představitelů se nyní nejtvrdší střety odehrávají v jižní a východní části města. Situace v Kobani je podle něj "zoufalá", vyzval proto mezinárodní společenství a OSN o pomoc.

Kurdové mají jen lehké zbraně

"Bráníme město, ale máme jen lehké zbraně a oni mají zbraně těžké," uvedl kurdský bojovník. Letecké údery vedené Američany podle něj nejsou účinné. "Chceme, aby byl otevřen koridor pro civilisty. Jestli se IS dostane do centra města, dojde k masakru," dodal.

Podobně se vyjádřil již o den dříve i nový zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. V Kobani se podle něj stále nachází 500 až 700 civilistů, zejména starších lidí. De Mistura rovněž varoval před podobným scénářem, jaký se odehrál v roce 1995 v bosenské Srebrenici, kde bosenští Srbové zavraždili asi 8000 muslimských mužů a chlapců.

V severosyrském městě žilo podle oficiálních statistik asi 40 000 lidí. V celé oblasti se ale rovněž nacházely i další desítky tisíc takzvaných vnitřních uprchlíků, kteří utekli z jiných částí země. Okolí Kobani bylo totiž během více než tříletého syrského konfliktu dlouho považováno za relativně stabilní. Z Kobani a jeho okolí uteklo během posledních týdnů do sousedního Turecka již více než 180 000 lidí, převážně Kurdů.

Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) oznámilo, že během uplynulých dvou dnů provedlo v okolí Kobani šest náletů. Další tři letecké údery podnikli Američané spolu s Nizozemci v sousedním Iráku v okolí měst Tal Afar a Hít. Americké letectvo rovněž na žádost irácké vlády shodilo v oblasti města Bajdží pomoc - zejména jídlo, vodu a munici - pro tamní irácké bezpečnostní složky bojující s islamisty.

 

Právě se děje

Další zprávy