Biden na vítězné vlně. Opanoval primárky v dalších státech a chystá se na Trumpa

Daniel Anýž Daniel Anýž
18. 3. 2020 11:31
Joe Biden vítězí v demokratických primárkách. Levicový Bernie Sanders už nemá šanci na obrat. Bývalý americký viceprezident vyzývá demokraty, aby se za ním sjednotili do listopadového souboje o Bílý dům s Donaldem Trumpem.
Kandidát na prezidenta Demokratické strany Joe Biden
Kandidát na prezidenta Demokratické strany Joe Biden | Foto: Reuters

Joe Biden v úterý přesvědčivě vyhrál v dalších třech státech, na Floridě, v Illinois a Arizoně. Navíc už poráží Sanderse prakticky ve všech voličských skupinách. Na Floridě, která bude i klíčovým státem v podzimních prezidentských volbách, získal 62 procent všech hlasů.

Biden výrazně odskočil Sandersovi i na počet takzvaných delegátů, jejichž součet oficiálně rozhodne o vítězi celých primárek. Senátor Sanders už prakticky nemá šanci manko dohnat. Dohromady se už hlasovalo ve více než polovině států USA. V 19 z 27 států vyhrál Biden.

"Posunuli jsme se blíž k nominaci Demokratické strany na prezidenta a děláme to za budování široké koalice. Můžeme se rozcházet v taktice, ale sdílíme společnou vizi. Slyším vás, vím, co je v sázce," oslovil Biden ve vítězném projevu Sandersovy voliče.

Nešlo ovšem o obvyklé veřejné prohlášení na otevřené scéně před příznivci, ale o videopřenos z Bidenova domu ve Wilmingtonu ve státě Delaware. Celá kampaň je už zásadně poznamenána epidemií koronaviru v USA. Původně se mělo včera hlasovat ve čtyřech státech, Ohio ale primárky kvůli nákaze odložilo.

Přesun primárek na pozdější termín oznámily i další státy, například Louisiana a Georgie. Pandemie by mohla ovlivnit i demokratický nominační sjezd (konvenci), který se má uskutečnit v polovině července v Milwaukee ve Wisconsinu.

Epidemie se už také stala velkým tématem předvolební kampaně. Demokraté útočí na prezidenta Trumpa, že epidemii podcenil, zanedbal prevenci, a tím zhoršil její dopady. "Jde o obrovské selhání, co se týče testování, selhání plánování, řízení a provádění (opatření)," prohlašuje Joe Biden.

Trump kritiku odmítá, tvrdí, že od svého předchůdce prezidenta Baracka Obamy převzal nepřipravený systém. S odkazem na to, že Biden byl v roce 2009 viceprezidentem, Trump na Twitter napsal, že za tehdejší epidemie viru H1N1 mělo v Americe zemřít 17 000 lidí.

V současné epidemii koronaviru mají Spojené státy zatím přes 5880 nakažených a 107 mrtvých. Trump už před týdnem vyhlásil stav nouze a v pondělí vydal další opatření, Američané by se měli vyhnout skupinám nad deset lidí.

1000 dolarů na hlavu

Společně s Kongresem také Tumpova vláda přistoupí k opatřením k podpoře jednotlivých Američanů i celé ekonomiky. Jen letecké společnosti oznámily, že budou žádat 50 miliard dolarů, což je třikrát více, než byla úhrada jejich škod po teroristických útocích z 11. září 2001.

Celková výše federální pomoci ekonomice by mohla přesáhnout stimulační opatření z roku 2009, kdy se sanovaly následky finanční a ekonomické krize předchozích let. Podle hrubého odhadu by šlo o jeden bilion dolarů a součástí této částky by byl i jednorázový šek na 1000 dolarů pro každého dospělého Američana.

Dopad epidemie na americkou ekonomiku může ovlivnit výsledek listopadových voleb. Dobrý stav ekonomiky byl dosud největší Trumpovou výhodou. Prezident opakovaně tvrdí, že mezi jeho "skvělou ekonomikou" a "socialismem", který podle něj nabízejí demokraté, Američané ani nemají na výběr.

Pokud by se nyní americká ekonomika výrazně zpomalila nebo spadla do recese, prezidentova situace by se zkomplikovala. Joe Biden se ve snaze získat liberálně-levicové voliče, kteří zatím stáli za Sandersem, v některých tématech mezitím posouvá jeho směrem.

První viceprezidentka v historii USA?

Na začátku tohoto týdne Biden oznámil, že podobně jako Sanders by už byl pro zrušení školného na státních univerzitách. Nešlo by sice o plošné nařízení, vztahovalo by se na studenty ze středně příjmových a chudších rodin, ale Biden dříve odpuštění školného odmítal.

Biden se nyní také přihlásil k záměru senátorky Elizabeth Warrenové výrazně ulehčit Američanům, kteří se ocitli v dluhové pasti. Jako senátor - a ještě na začátku letošní kampaně - byl přitom proti tomuto návrhu.

V nedělní televizní debatě se Sandersem pak Biden potvrdil, že pokud získá nominaci na prezidenta, bude jeho kandidátkou na post viceprezidentky žena. V amerických médiích se tak už mohutně spekuluje, kdo by to mohl být,

Vedle už zmíněné senátorky Warrenové se mluví o senátorkách Amy Klobucharové z Minnesoty a Kamale Harrisové z Kalifornie, které obě rovněž kandidovaly na prezidentský post. Dalším tipem komentátorů je guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová.

"Cílem naší kampaně a mým cílem jako kandidáta je sjednotit stranu a sjednotit tento národ," uvedl Biden po oznámení úterních výsledků. Vedení republikánské strany mezitím oznámilo, že jejich kandidát, současný prezident Donald Trump v jejich primárkách překročil většinu potřebných delegátů, a stal se tak jejich oficiálním kandidátem do voleb 2020.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy