"Nelituju toho, že jsem ukončil programy, které neexistovaly, dokud se nestal prezidentem (předcházející prezident Donald) Trump," prohlásila hlava státu po otázce na to, zda v tomto směru nepostupoval Bílý dům příliš rychle.
Zvýšený provoz na americko-mexické hranici prezident připsal sezonním migračním trendům. "Tohle se děje každý jeden rok," řekl. Statistiky z posledních let skutečně ukazují, že na jaře mívá pohraniční stráž nejvíce práce, i Bidenův ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas ovšem uznal, že intenzita migrace je letos mimořádná. Počet lidí přicházejících k jižní hranici USA by podle něj mohl být nejvyšší za 20 let.
Republikánští politici Bidena obviňují z toho, že vzestup ve statistikách nelegálních vstupů na půdu USA pramení z jeho vyjádření na téma imigrační politiky. Nárůst nicméně začal už loni na jaře po poklesu spojovaném s příchodem pandemie covidu-19 a může být spojen také s vývojem v zemích střední Ameriky.
Dospělé a rodiny vracíme do Mexika, říká Biden
Podle Bidena jsou dospělí běženci či rodiny stále obratem vraceni do Mexika, přičemž jde podle něj o "drtivou většinu" zachycených migrantů. Pokud jde o přijímání dětí, snaží se prý stávající administrativa rychle obnovit "to, co bylo zrušeno", a vytvořit pro nezletilé vyhovující ubytovací kapacity.
Podle čísel, které pronikají do amerických médií, je nyní v péči úřadů výrazně přes 10 000 nezletilých běženců. Velká část z nich je v péči ministerstva zdravotnictví, tisíce jsou ale v posledních dnech drženy v zařízeních pohraniční stráže. Znepokojení tento týden vyvolaly záběry z takového centra v texaském městečku Donna, kde se lidé tísní jeden vedle druhého v místnostech ohraničených průhlednými plentami.
Podmínky v areálech jako je ten v Donně Biden označil za "naprosto nepřijatelné". "Velmi rychle se to velmi výrazně zlepší," slíbil prezident. Trval na tom, že vláda posílí snahy přesouvat děti z přeplněných pohraničních zařízení. Také údajně tento týden pověřil vládní činitele, aby urychlili proces předávání dětských imigrantů do rukou příbuzných žijících v USA.
Biden slíbil přenastavit systém
Biden v loňských volbách zvítězil i se slibem zásadního přenastavení amerického imigračního systému a Sněmovna reprezentantů už v tomto směru schválila dvojici návrhů. Zásadní překážkou pro tyto plány, jakož i pro další slibované reformy, je však Senát, kde Republikánská strana za současného stavu může jakýkoli legislativní návrh zablokovat, přestože ve volbách ztratila většinu.
I proto bylo jedním z hlavních témat tiskové konference to, jak Biden nahlíží na spolupráci s republikány a na výzvy k oslabení senátních obstrukcí, pro jejichž překonání je aktuálně u legislativních úprav potřeba 60 hlasů. Biden znovu uvedl, že podporuje změnu fungování daného pravidla, nevyloučil ale ani snahu o drastičtější zásah.
"Jestliže budeme mít naprostý pat a chaos v důsledku obstrukcí, pak budeme muset zajít dál, než je to, o čem mluvím," řekl prezident k dílčímu oslabení obstrukcí a úplnému zrušení 60hlasového požadavku. Tento nástroj, který umožňuje senátní menšině pohřbívat návrhy zákonů, je podle Bidena "obrovským způsobem zneužíván".
"Moji republikánští kolegové si budou muset rozmyslet, jestli chceme nebo nechceme spolupracovat, nebo zda se rozhodli, že cesta, kterou se chtějí vydat, je jen rozdělovat zemi," vzkázal Biden.
Bidenova první oficiální tisková konference od nástupu do Bílého domu trvala něco přes hodinu a podle amerických novinářů během ní nepadla jediná otázka týkající se pandemie covidu-19. Biden první plnohodnotný brífink uspořádal po více než dvou měsících úřadování, tedy později než jeho předchůdci z uplynulých dekád.