Švédsko
Premiér Stefan Löfven po útocích v Paříži veřejně vystoupil s tím, že se Švédsko zřejmě chová poněkud naivně, pokud pochybuje o možnosti teroristického útoku na svém území. A přišel s řadou nových opatření, která mají hrozbu minimalizovat. Nové zákony se zaměřují mimo jiné na osoby, které opouštějí zemi a v Sýrii a Iráku bojují v řadách Islámského státu. Jen od roku 2013 jich švédské úřady evidují na 300, příčemž třetina už se vrátila zpátky.
Nová "protiteroristická" legislativa trestá jedince, kteří vyjíždějí do zahraničí, aby se připojili k teroristům, dvěma roky vězení. Přesně tolik může dostat i člověk, který chce sám v zahraničí získat "teroristický výcvik" nebo teroristy finančně alespoň podporuje. Lidé, kteří už výcvikem prošli, mohou skončit za mřížemi na šest let. Švédský parlament nicméně odmítl návrh krajní pravice, aby byli lidé usvědčení z terorismu zbaveni občanství.
Löfven rovněž loni v listopadu oznámil, že by bezpečnostní služby měly získat větší pravomoci, například při zachycování elektronické komunikace. Švédsko rovněž dočasně obnovilo hraniční kontroly, jelikož je - společně s Německem - nejvyhledávanější cílovou destinací uprchlíků z Blízkého východu. Policejní šéf Dan Eliasson kvůli teroristické hrozbě a kvůli uprchlické vlně požádal o 2500 nových policistů a 1600 dalších civilních zaměstnanců.
Náklady:
Policejní šéf kvůli teroristické hrozbě, ale zejména kvůli valící se uprchlické vlně, letos v lednu požádal o navýšení rozpočtu pro období let 2017 až 2019 na 1,8 až 2,8 miliardy švédských korun.