Hledá se řešení bytové krize. Berlín si odhlasoval vyvlastnění a chystá další kroky

Helena Truchlá Helena Truchlá
29. 9. 2021 13:54
Minulou neděli Němci kromě budoucí vlády rozhodovali i o majetku obřích bytových fondů v Berlíně: v referendu podpořili vyvlastnění 240 tisíc bytů, které by za úplatu mělo převzít město a spravovat je "demokraticky, transparentně a ve veřejném zájmu". Tedy pronajímat za přijatelné ceny. Je to další ze snah vyřešit krizi bydlení. Co bude v Berlíně dál a co navrhují čeští politici?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Peter Fabo

Jak drahé je bydlení v Berlíně?

Německá metropole má málo bytů, naopak obyvatel každý rok desítky tisíc přibývá. Důsledkem jsou drahé ceny nájmů. Od roku 2016 se zvedly o 42 procent (víc než jinde v Německu), za poslední dekádu se zdvojnásobily. Pro srovnání: nájmy v krajských městech v Česku během pěti let před koronavirovou pandemií stouply o 60 procent, uvádí analýza společnosti Deloitte. Za poslední rok naopak mírně zlevnily. 

Z nových dat ale vyplývá, že průměrná cena nájmů v Berlíně je stále nižší než v Praze. Zatímco v německé metropoli vyjde metr čtvereční průměrně na asi 172 korun, v Praze je to 284 korun. České mzdy jsou přitom výrazně nižší než ty německé.

Jenže problém mají v Berlíně zejména nízkopříjmové skupiny: důchodci, mladí lidé, samoživitelé. V některých případech dávají za bydlení i víc než polovinu svých každoměsíčních příjmů. Ceny navíc zvyšují hlavně menší byty v centru města, které jsou více než dvojnásobně dražší než městský průměr. Kdo by se z nich chtěl odstěhovat, narazí na nedostatek volných bytů k pronájmu obecně. Na prohlídky chodí až stovky lidí. 

 

Právě se děje

Další zprávy