Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko tvrdí, že jde o cvičení a že ukrajinská armáda má u hranice 120 tisíc vojáků, takže Kyjev nemá co varovat a vyhrožovat. Ačkoliv podobné posilování vojsk na hranicích už se uskutečnilo od začátku ruské agrese 24. února 2022 několikrát, tentokrát je to podle ukrajinských komentátorů jiné.
Běloruských vojáků je v oblasti více než v minulosti a jsou mezi nimi i příslušníci bývalé ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, které velel Jevgenij Prigožin. Druhou "novinkou" je, že některá běloruská vozidla mají na sobě písmeno B. Nemusí to znamenat nic podstatného, ale faktem je, že Rusové měli při vpádu na Ukrajinu na svých transportérech a tancích písmena Z nebo V. Aby se vzájemně lépe identifikovali.
"Vojenské cvičení v pohraniční zóně a v těsné blízkosti jaderné elektrárny Černobyl představuje hrozbu pro bezpečnost Ukrajiny. Bude-li to nutné, využijeme práva na sebeobranu v souladu s chartou Organizace spojených národů a veškerá soustředění vojsk, vojenské objekty a zásobovací trasy na území Běloruska budou pro ukrajinské ozbrojené síly legitimním cílem," uvádí se v prohlášení ukrajinského ministerstva zahraničí.
V prvních dnech invaze Rusové obsadili černobylskou elektrárnu a její okolí, ale po několika týdnech se stáhli. Lukašenko poskytl Rusům běloruské území a letiště k invazi na Ukrajinu, 24. února 2022 ruské tanky překročily hranici do ukrajinské Černihivské oblasti severně od Kyjeva.
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) August 27, 2024
Právě možnost použít běloruské území umožnila Rusům ohrozit Kyjev, bez toho by se k ukrajinské metropoli nedostali. Běloruská armáda se ale zatím do války přímo nezapojila, ačkoliv se opakovaně objevují informace, že se k tomu Putin pokouší Lukašenka dotlačit.
Americký Institut pro studium války ve své analýze uvádí, že Lukašenko se zřejmě nechystá vyslat běloruská pozemní vojska na Ukrajinu, ale manévry u hranic mají vázat ukrajinské síly, aby nemohly být nasazeny proti Rusům na frontových liniích.