Během útoku USA na Al-Káidu v Jemenu zemřelo 16 civilistů včetně dětí a přes 40 islamistů

ČTK ČTK
29. 1. 2017 14:08
Nejméně 41 domnělých členů Al-Káidy a 16 civilistů zemřelo v neděli při nejspíš americkém zásahu v Jemenu. S odvoláním na jemenského činitele o tom informovala agentura AFP, podle které jde o první úder Spojených států v Jemenu od nástupu nového prezidenta Donalda Trumpa.
Válka v Jemenu. Ilustrační foto.
Válka v Jemenu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Při nejspíš americkém zásahu v Jemenu v neděli zahynulo nejméně 41 domnělých členů Al-Káidy a 16 civilistů, z toho osm žen a osm dětí.

S odvoláním na jemenského činitele o tom informovala agentura AFP, podle které jde o první úder Spojených států v Jemenu od nástupu nového prezidenta Donalda Trumpa.

USA ve středojemenské provincii Bajdá nasadily drony a vrtulníky s těžkými kulomety. Cílem byly úkryty Al-Káidy ve škole, mešitě a zdravotnickém středisku, řekl jemenský činitel, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Počty obětí AFP potvrdily i zdroje z místních kmenů, podle nichž USA zabily tři kmenové vůdce napojené na Al-Káidu.

Podle Reuters zemřelo při zásahu kolem 30 osob z řad příslušníků Al-Káidy i civilistů. Místní obyvatelé, úřady i Al-Káida shodně uvádějí, že za útokem stojí USA.

Al-Káidu na Arabském poloostrově (AQAP) považují USA za nejnebezpečnější z buněk této globální sítě islamistů. Jemenská odnož má na svědomí bombové útoky proti jemenskému státu, plánovala atentáty proti americkým dopravním letadlům a přihlásila se i k masakru v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo. Při tomto útoku islamisté v lednu 2015 zavraždili 12 lidí.

Při bojích o kontrolu oblastí u pobřeží Rudého moře padlo v Jemenu v posledních 24 hodinách 90 povstalců a kolem 20 provládních vojáků. S odvoláním na armádní a lékařské zdroje o tom informovala AFP.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy