V Jemenu umírá každých 10 minut dítě, země směřuje k masivnímu hladomoru, varuje expert z OSN

ČTK ČTK
27. 1. 2017 22:00
šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien varoval, že konflikt v Jemenu by mohl vést k masivnímu hladomoru v zemi. Více jak polovina z 27 milionů obyvatel trpí nedostatkem jídla. Bez pitné vody je 19 milionů lidí.Podvýživa u dětí se zvýšila za poslední rok o 63 procent, špatnou stravou strádá kolem 2,7 milionu dětí. Každých deset minut umírá dítě mladší pěti let z nějaké příčiny, které se dalo předejít. Jemen je od roku 2014 dějištěm bojů mezi menšinovými šíity a vládou. O život při nich přišlo na 10 tisíc lidí.
Foto: Reuters

Aden - Válečný konflikt v Jemenu vyvolal potravinovou krizi, která by se letos mohla přeměnit v rozsáhlý hladomor, varoval šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien. Upřesnil, že z 27 milionů obyvatel této arabské země trpí nedostatkem potravin 17 milionů lidí a bez pitné vody se ocitlo na 19 milionů osob.

Podvýživa u dětí se zvýšila za poslední rok o 63 procent, špatnou stravou strádá kolem 2,7 milionu dětí. Každých deset minut umírá dítě mladší pěti let z nějaké příčiny, které se dalo předejít, řekl expert OSN v Radě bezpečnosti OSN. Podle něj katastrofální potravinovou a zdravotní situaci způsobila chudoba, válka a embargo ze strany mezinárodní koalice bojující proti tamním rebelům.

Jemen je od roku 2014 dějištěm bojů mezi tamními menšinovými šíity a vládou. O život při nich přišlo na 10 tisíc lidí, oznámila nedávno OSN. Do konfliktu zasahují také regionální mocnosti Saúdská Arábie na straně vlády a Írán na straně šíitů. Protože povstalci mají v rukou stále hlavní město Saná, je dočasným sídlem vládních úřadů Aden.

O'Brien vyzval Radu bezpečnosti, aby přiměla bojující strany co nejrychleji vytvořit v Jemenu humanitární koridory k zásobování obyvatel potravinami, pitnou vodou a léky.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy