reklama
 
 

V Jemenu umírá každých 10 minut dítě, země směřuje k masivnímu hladomoru, varuje expert z OSN

27. 1. 2017 22:00
šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien varoval, že konflikt v Jemenu by mohl vést k masivnímu hladomoru v zemi. Více jak polovina z 27 milionů obyvatel trpí nedostatkem jídla. Bez pitné vody je 19 milionů lidí.Podvýživa u dětí se zvýšila za poslední rok o 63 procent, špatnou stravou strádá kolem 2,7 milionu dětí. Každých deset minut umírá dítě mladší pěti let z nějaké příčiny, které se dalo předejít. Jemen je od roku 2014 dějištěm bojů mezi menšinovými šíity a vládou. O život při nich přišlo na 10 tisíc lidí.

Aden - Válečný konflikt v Jemenu vyvolal potravinovou krizi, která by se letos mohla přeměnit v rozsáhlý hladomor, varoval šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien. Upřesnil, že z 27 milionů obyvatel této arabské země trpí nedostatkem potravin 17 milionů lidí a bez pitné vody se ocitlo na 19 milionů osob.

Podvýživa u dětí se zvýšila za poslední rok o 63 procent, špatnou stravou strádá kolem 2,7 milionu dětí. Každých deset minut umírá dítě mladší pěti let z nějaké příčiny, které se dalo předejít, řekl expert OSN v Radě bezpečnosti OSN. Podle něj katastrofální potravinovou a zdravotní situaci způsobila chudoba, válka a embargo ze strany mezinárodní koalice bojující proti tamním rebelům.

Jemen je od roku 2014 dějištěm bojů mezi tamními menšinovými šíity a vládou. O život při nich přišlo na 10 tisíc lidí, oznámila nedávno OSN. Do konfliktu zasahují také regionální mocnosti Saúdská Arábie na straně vlády a Írán na straně šíitů. Protože povstalci mají v rukou stále hlavní město Saná, je dočasným sídlem vládních úřadů Aden.

O'Brien vyzval Radu bezpečnosti, aby přiměla bojující strany co nejrychleji vytvořit v Jemenu humanitární koridory k zásobování obyvatel potravinami, pitnou vodou a léky.

autor: ČTK | 27. 1. 2017 22:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama