Barmští mniši se po měsíci ticha vrací do ulic

gaz
31. 10. 2007 12:40
Budou proti nim použiti dětští vojáci?
Foto: Reuters

Pakkoku, Barma - Okolo stovky mnichů se v úterý vydalo do ulic ve městě Pakkoku v centrální Barmě, přibližně 630 kilometrů severozápadně od hlavního města Rangúnu. Informuje o tom britská BBC.

Duchovní opět demonstrují navzdory tomu, že jakákoliv veřejná shromáždění byla vojenskou juntou zakázána poté, co potlačila mohutné protivládní demonstrace minulý měsíc. Jde o první veřejný protest od té doby.

Demonstrace v zemi vypukly v polovině srpna, když vláda oznámila dramatické zdražení pohonných hmot. Významně zesílily o měsíc později, kdy se k lidem přidali buddhističtí duchovní, kteří se v zemi těší velké úctě. Vláda demonstrace tvrdě potlačila a 3000 lidí uvěznila.

Dětští vojáci v Barmě 

Zprávy o nových demonstracích přicházejí ve stejnou dobu, kdy organizace Human Rights Watch (HRW) uveřejnila ve 135 stránkové studii zprávu, že barmská armáda unáší děti a dělá z nich vojáky. Děti mohou tvořit až 30 procent vojenských složek v zemi.

Armáda vojenské junty je podle zprávy v tak zoufalém stavu, že se snaží svoje řady doplnit jakýmikoli prostředky. Vojenské složky se potýkají s dezercí a nedostatkem dobrovolníků. Velitelé přitom mají za úkol rozšiřovat stavy vojsk o 7000 lidí měsíčně.

Verbíři chytají děti na veřejných prostranstvích - jako jsou autobusové zastávky či tržiště - a často jim hrozí zatčením. Mnohé děti jsou bity.

"Vyšší vojenští úředníci toto nestydaté verbování dětí tolerují a odmítají potrestat viníky. V takovém ovzduší mohou armádní verbíři obchodovat s dětmi dle libosti," říká Jo Becker ze sekce dětských práv organizace.

Šestnáctiletý Maung Zaw Oo, který byl násilně donucen stát se vojákem už dvakrát, HRW sdělil, že voják, který ho přivedl, za něj dostal 20 tisíc kyatů (16 dolarů) plus pytlík rýže a plechovku oleje na vaření.

Centrum, které rekruty shromažďuje, ho pak armádě prodalo za 50 tisíc kyatů (40 dolarů).

Nedávné protesty mohou situaci ještě zhoršit

Dětští vojáci, kterým může být i jen deset let, většinou procházejí 18 týdny výcviku a často jsou hned několik dní poté posláni do boje. Když chtějí od svých batalionů odejít, jsou biti.

HRW se obává, že se poptávka po dětských vojácích nyní může dále zvýšit. Potlačení nedávných protivládních demonstrací totiž zřejmě způsobí ještě větší neochotu mezi lidmi sloužit v armádě dobrovolně.

"I před potlačením demonstrací nebyli mladí muži často ochotní vstoupit do armády... využívání armády při útocích, zabíjeních a zadržováních protestujících může dále dobrovolníky od vojenské služby odradit a podnítit armádu ke hledání ještě většího počtu dětských vojáků," stojí ve zprávě. 

Dětských vojáků mohou být i statisíce

Právě dětští vojáci bývají někdy používáni k brutálním akcím porušujícím lidská práva - jako vypalování vesnic a hlídání nevolníků na nucených pracích, o kterých lidskoprávní hnutí informovala již v minulosti.

Devatenáct z dvaceti bývalých barmských vojáků, se kterými dobrovolníci od HRW mluvili, se domnívá, že armáda je dětskými vojáky tvořena až ze 30 procent. Armáda má podle odhadů 375 tisíc členů, počet dětských vojáků se tak může pohybovat ve statisících.

Barmská junta jakékoli zprávy o dětech v řadách svého vojska odmítá.  

Zpráva tvrdí, že dětské vojáky mají ve svých řadách i rebelské guerilly, které proti vládě bojují. Je jich však mnohem méně.

Organizace vyzvala mezinárodní společenství k rozšíření embarga na stát ovládaný vojenskou juntou. Podle HRW by se mělo týkat i zákazu prodeje zbraní. Ty nyní juntě dodává například Čína nebo Rusko.

 

Právě se děje

Další zprávy