"Je to jako genocida," řekl podle Reuters organizátor protestu Ye Htuth. "Střílí na každý stín," dodává. Podle svědků na místě a lokálních médií vojáci k rozehnání protestu použili puškové granáty. AAPP a zpravodajský web Myanmar Now uvedly, že bylo zabito 82 lidí. Odhady celkového počtu mrtvých se různí.
Myanmar security forces kill over 80 anti-coup protesters -group https://t.co/a2sHXQDTtf pic.twitter.com/poO0auJ2hJ
— Reuters (@Reuters) April 10, 2021
Některá těla vojáci podle místních médií převezli do pagody. Web Myanmar Now s odkazem na lídra protestní skupiny a očité svědky uvedl, že může jít o minimálně 57 osob, další tři těla byla převezena do místní márnice a jedno bylo zpopelněno okamžitě. Podle jednoho obyvatele města v komplexu pagody mniši žádali vojáky, aby umožnili lékařům přístup ke zraněným. Armáda ale jejich žádosti nevyhověla.
To je podle výpovědí lékařů dlouhodobý problém, kdy armáda útočí i na ošetřující lékaře a sanitky, které zraněné odvážejí. Běžné jsou i prohlídky nemocnic a zákaz pomoci demonstrantům. Raha Waha z lidskoprávní skupiny zabývající se právy lékařů činy armády dokonce nazývá "systematickou perzekucí".
Now the situation in #Bago. At least 5 people were killed in terrorist group shootings and they also used heavy weapons. Three people are in critical condition.
— Sitt Thiha Naing (@Sittthiha9) April 9, 2021
CRPH ASSEMBLE#Apr9Coup#WhatsHappeningInMyanmar#IssueInterimConstitution pic.twitter.com/5TPm8I5G5J
Kromě bránění činnosti armáda lékaře také zatýká, často přímo v jejich domech. Podle britského deníku The Guardian od začátku puče zemřelo nejméně pět zdravotníků, další byli zatčeni a po výslechu propuštěni. Jiní se před armádou ukrývají.
Jen od minulé neděle už zmizel jeden ortoped, dva pediatři, čtyři dobrovolníci z kliniky v Rangúnu a další dva zdravotníci z jiné nemocnice. "Pokud vás dnes zatknou, tak se zítra objeví vaše tělo se známkami po mučení nebo něčím podobným," říká britskému deníku jeden z ukrývajících se lékařů.
Únorový puč
Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo nositelku Nobelovy ceny za mír Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Podle skupin aktivistů bylo od začátku protestů proti vojenskému převratu v zemi zabito více než 600 lidí včetně téměř pěti desítek dětí.
"Naši lidé jsou ochotni zaplatit jakoukoliv cenu, aby získali zpět svá práva a svobodu," uvedla Zin Mar Aung, ministryně zahraničí ze sesazené vlády. Richard Horsey z krizové skupiny OSN, která se situací v Barmě zabývá, se domnívá, že země stojí na hranici kolapsu.
VIDEO: Březnové protesty v Barmě.