Rangún - Barmská junta vyzvala demokratickou opozici k jednání. Její vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij nabídku razantně odmítla.
Vláda měla podle ní přehnané požadavky a žádala nepřijatelné ústupky.
Generál: Až upustíte od konfrontace
Than Shwe, který stojí v čele Barmy nepřetržitě posledních 45 let, se na jednání s opozicí dohodl v úterý s vyslancem OSN Ibrahimem Gambarim.
V prohlášení však dodal, že Su Ťij musí "upustit od konfrontace, začít spolupracovat a souhlasit se sankcemi". Veřejné vystoupení, které opozice požaduje, jí však bylo zakázáno.
"Barmský generál a hlava státu Than Shwe, jenž posvětil zákroky proti mnichům z minulého týdne, ji vyzval k opuštění demokratické kampaně a přiznání se k činům, které neudělala," prohlásil mluvčí opoziční političky Nyan Win.
Prohlédněte si naší fotogalerii: BARMA V OBRAZECH
Na takové požadavky však žena, která dvanáct z posledních 18 let strávila na příkaz junty v domácím vězení, přistoupit nehodlá.
Také Spojené státy ústy své nejvyšší diplomatické zástupkyně v Rangúnu Shari Villarosové tlačí na barmskou vládu, aby upustila od kladení předběžných podmínek a přistoupila okamžitě k jednání.
Peking mezinárodní tlak odmítá
Čína naopak nepovažuje za nutné, aby represe v Barmě mezinárodní společenství řešilo, odsoudilo, či dokonce aby v zemi jakkoliv zasahovalo.
"Jde o vnitrostátní záležitost a mezinárodní zásah nic nevyřeší. Vše by mělo zůstat v rukou místní vlády," prohlásil čínský velvyslanec u OSN Wang Kuang-ja.
Přitom je to právě vláda, proti které barmští mniši a prodemokratická část veřejnosti protestují.
Čína jako nejbližší spojenec Barmy však tlaku nehodlá ustoupit.
Singapur: Sankce ničemu nepomohou
Možné sankce proti izolovanému režimu odmítá také nedaleký Singapur, největší zahraniční investor v zemi a momentálně předsedající země Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), jehož je Myanmar- jak zní oficiální, ovšem opozicí neuznávaný název země - od roku 1997 rovněž členem.
"Musíme být realisté," prohlásil premiér Lee Hsien Loong. "Sankce proti režimu, který je již nyní izolovaný, jsou kontraproduktivní a nemohou přinést nic pozitivního."
Největší protesty proti vojenské vládě si v uplynulých dnech podle barmnských státních médií vyžádaly nejméně deset obětí, mezinárodní organizace se ale obávají, že skutečný počet zabitých může být mnohonásobně vyšší.
Tisíce osob byly zatčeny včetně mnoha mnichů. Někteří byli mezitím propuštěni, za mřížemi však nadále zůstává kolem 1400 osob, kterým za organizování protestů hrozí trest až dvacet let vězení.