Média ve vojenskou juntou ovládané Barmě dnes informovala o osudu 66 barmských emigrantů, kteří byli v sousedním Thajsku drženi sedm let v nelidských podmínkách coby zaměstnanci továrny na zpracování ryb a mořských plodů.
Jak uvádí agentura Reuters, ze strany barmských médií jde o bezprecedentní prolomení tabu, neboť o Barmáncích pracujících v zahraničí se doma ve státem kontrolovaných médiích dosud neinformovalo.
V minulosti byli všichni, kdo opustili zemi, ať už z politických či ryze ekonomických důvodů, označováni za "nevlastenecké zrádce". Tentokrát s krutým osudem ekonomických migrantů v sousedním Thajsku vyjadřují barmská média víceméně soucit.
Práce 18 hodin denně. Bez platu
"Byli drženi v zajetí v těsných podzemních prostorách, aby neměli spojení s okolním světem," píší noviny, které fungují jako hlásná trouba vojenského režimu v Barmě. "Museli pracovat 18 hodin denně, nedostávali však žádnou mzdu, dokud nebyli zachráněni."
K osvobození barmských migrantů, kteří byli v otrockých podmínkách v továrně Maha Chai západně od Bangkoku drženi od půl roku do sedmi let, došlo už loni v září. Postarala se o to thajská organizace bojující proti obchodu s lidmi.
Incident potvrdila i kancelář Mezinárodní organizace práce (ILO) v Bangkoku, která jej označila za "jeden z nejneobyčejnějších případů vykořisťování zahraničních dělníků".
Thajská vláda proti majitelům továrny zahájila trestní řízení, ačkoli vyšetřování případu podle ILO ještě pokračuje.
Podle informací barmských médií pracuje v sousedním Thajsku na 300 tisíc barmských občanů, z toho jen 80 tisíc legálně. Podle různých organizací na ochranu lidských práv by se ale skutečný počet barmských gastarbeiterů v Thajsku mohl blížit až dvěma miliónům.