Barmu svírá genocida a zapomenutá válka

Roman Staněk
15. 5. 2006 0:00
Salween - Nejdéle trvající konflikt v Asii jde do nové fáze. Ofenzíva barmské armády vyhání z domovů tisíce Karenů. Ti hledají útočiště v džungli.
Pod ochranou guerill Karenské národní armády za osvobození (KNLA), ve strmém údolí asi 1,5 km od thajských hranic u řeky Salween leží uprchlický tábor.
Pod ochranou guerill Karenské národní armády za osvobození (KNLA), ve strmém údolí asi 1,5 km od thajských hranic u řeky Salween leží uprchlický tábor. | Foto: Reuters/Adrees Latif

Jen za poslední měsíc uprchlo více než 800 etnických Karenů. Utíkají před největší ofenzívou barmské armády za posledních deset let. Jejich novým útočištěm se stává tábor v džungli, nedaleko hranic s Thajskem. Tisíce dalších je budou následovat.

Agentura Reuters v neděli přinesla první nezávislé svědectví o vzrůstající krizi uvnitř barmského státu Karen. Desítky rodin, se kterými agentura hovořila, jsou již několik týdnů na cestě skrz džungli, ohrožuje je malárie a také vojáci Státní mírové a rozvojové rady Myanmaru (SPCD).

Pod ochranou guerill Karenské národní armády za osvobození (KNLA), kterou se barmské juntě už po desetiletí nedaří eliminovat, mluvili redaktoři s příbuznými a známými zavražděných, kteří uprchli z vypálených vesnic.

Foto: Reuters/Adrees Latif

Myo Dong aneb genocida

Někteří z nich hovoří o "myo dong". V jazyce Karenů má toto slovo jasný význam - genocida.

"SPDC se snaží vymazat Kareny z mapy. Chtějí zničit naše lidi, kulturu i jazyk," řekl 30letý Sor Law Lah Doh, který do tábora dorazil před čtyřmi dny se svou ženou a třemi dětmi.

Další nově příchozí, 70letý Kya Kwa Po, souhlasně přikyvuje. "Byli by nejraději, kdyby v Barmě nebyli už žádní Karenové," říká starý muž sedící pod látkou nataženou mezi dvěma bambusy, která jej chrání před ostrým poledním sluncem.

Karenové jsou většinou křesťané a tvoří asi deset procent z 52 milionů obyvatel Myanmaru. Jejich boj s vojenskou juntou je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. V partyzánské válce za nezávislost na východě země jsou už skoro 60 let.

Během víkendu pjianmenští generálové, kteří mají kontrolu nad veškerými médii v zemi, obvinili KNLA z plánování sabotáží a násilných akcí proti vládě.

"Vláda se snaží vyčistit ty oblasti, kde se členové KNLA a ti, co je podporují, mohou skrývat," uvedl v sobotu ministr informací, brigádní generál Kyaw Hsan.

Nicméně jako důvod masového exodu uprchlíků uvedl generál boj o moc mezi znepřátelenými stranami karenských rebelů.

Foto: Aktuálně.cz

Desetitisíce vnitřních uprchlíků

Křesťanské hnutí FBR (Free Burma Rangers), které pomáhá uprchlíkům v Myanmaru - jak zní nový oficiální název Barmy zavedený vojenskou juntou -, uvádí, že více než 15 000 obyvatel menšinových národností bylo donuceno odejít z domova, ale zůstávají v zemi jako takzvané vnitřně přemístěné osoby.

Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky (UNHCR) vydal zprávu, že od prosince do dubna překročilo hranici s Thajskem 1800 uprchlíků. V uprchlických táborech tam už žije na 120 000 lidí.

Představitelé Spojených národů neuvedli možné číslo vnitřně přemístěných osob, ale informace od uprchlíků poblíž řeky Salween, která tvoří hranici mezi Myanmarem a Thajskem, potvrzuje tvrzení organizace FBR, že na útěku nehostinnou džunglí jsou tisíce rodin.

Za řekou Saween leží Thajsko. Tamní uprchlické tábory jsou však už přeplněné, a tak lidé zatím zůstávají zde, pod ochranou guerillových vojáků
Za řekou Saween leží Thajsko. Tamní uprchlické tábory jsou však už přeplněné, a tak lidé zatím zůstávají zde, pod ochranou guerillových vojáků | Foto: Reuters/Adrees Latif

Cesta přes minová pole

Prchající Sor Law Lah Doh, který prováděl svou rodinu přes minová pole a hlídky vládních vojáků, se na konci desetidenního pochodu ocitl v relativním bezpečí u řeky Salween.

Jeho vesnici opustilo 170 z 200 obyvatel po nájezdu, při němž vojáci spálili všechny domy a zničili rýžová pole. Doh řekl, že ví o desítkách dalších vesnic, které potkal stejný osud.

Minulý měsíc do karenského uprchlického tábora, který se skládá z 200 bambusových chýší a leží v neproniknutelné džungli, přišlo 805 uprchlíků, mnoho z nich vyčerpaných, špinavých a nemocných.

Některé rodiny jsou na útěku i tři měsíce. Ve dvou případech ženy porodily během cesty v džungli. Jejich děti, stejně jako tři další narozené až v kempu, jsou vydány na pospas malárii a infekcím.

Foto: Reuters/Adrees Latif

Situace je kritická

"Nacházíme se v nejhorší situaci za posledních deset let," řekl reportérům agentury Reuters učitel Peter, který působí v jednom z největších uprchlických táborů v celém Thajsku.

Thajská vláda sem za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a stany do stále se zvětšujícího tábora.

"Očekáváme, že by v nejbližších dnech měla dorazit další vlna uprchlíků z Karenu," řekl Peter, který má pouze jedno jméno. "Jestli vládní vojáci z SPCD budou pokračovat ve vyhánění obyvatel, brzy tady nebude místo. Všechny thajské kempy jsou už plné, není zde prostor pro nově příchozí."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy