Migrace může vynášet všem, tvrdí experti

Michal Pavec
16. 1. 2007 19:30
Brusel - Odborníci ze Světové banky přicházejí s návrhem řešení celosvětového problému migrace. Výhodný má být pro země, které imigranty přijímají, ale i pro státy, odkud lidé odcházejí.
Statisíce latinskoamerických obyvatel ilegálně překračuje hranice Spojených států v naději, že právě tam najde své štěstí.
Statisíce latinskoamerických obyvatel ilegálně překračuje hranice Spojených států v naději, že právě tam najde své štěstí. | Foto: Reuters

Kam směřují migranti?

  1. 1. Spojené státy
  2. 2. Rusko
  3. 3. Německo
  4. 4. Ukrajina
  5. 5. Francie
  6. 6. Indie
  7. 7. Saúdská Arábie
  8. 8. Austrálie
  9. 9. Kazachstán
  10. 10. Polsko

          Zdroj: Světová banka

Zpráva, kterou dnes zveřejnila Světová banka, navrhuje těsnou spolupráci zemí, mezi nimiž přesun lidí probíhá. Více oficiální komunikace by mělo přinést snížení nežádoucí ilegální migrace, ale také vyšší příjmy státních pokladen.

Pomůže si Rusko. Ale i mnozí další

Ukázkovým příkladem "přijímací" země je Rusko, kam míří po Spojených státech nejvíce imigrantů. Přicházejí hlavně ze zemí bývalého Sovětského svazu a z Číny. Zhruba tři a půl milionu z nich je ale v Rusku načerno a státu tak unikají obrovské sumy, které by mohl vybrat na daních.

Větší kontrola přílivu osob může být pro Rusko přínosem. Mohlo by imigranty směřovat do odvětví, kde mu chybí nejvíc pracovních sil. I Rusko trpí přirozeným úbytkem obyvatel, což se mimo jiné projevuje i nedostatkem pracovníků.

Mezistátně řízená migrace by samozřejmě mohla pomoci i dalším vytěžovaným imigračním destinacím jako jsou Německo, Francie nebo Velká Británie.

"Kdyby domovské a cílové země migrantů sladily svoje politiky tak, aby se nabídka pracovní síly, kterou představují právě migranti, dostala do rovnováhy s poptávkou po ní, měly by z toho zisk obě dvě strany," tvrdí Bryce Quillin ze Světové banky, jeden z autorů zprávy.

Vítězství i pro imigranty

To znamená, že větší užitek mohou mít i státy, z nichž lidé lidé odcházejí za prací nebo lepšími životními podmínkami. "Odlivové" země totiž hodně kalkulují s penězi, které pracovníci posílají domů svým rodinám.

A rozhodně nejde o zanedbatelná čísla: Například v Moldávii nebo Bosně a Hercegovině tvoří tyto peníze pětinu hrubého domácího produktu.

"Pokud se dosáhne takové shody na podpoře migrace, jak navrhujeme, bude to trojí vítězství. Pro země, které lidi opouštějí, i pro ty, co je přijímají, a pro migranty samotné," předpokládá Quillin. 

Foto: Reuters

Polepší si tedy i lidé cestující za prací. Jednak je hostitelská společnost začne více akceptovat, ale získají i mnohem snazší přístup k lékařské péči a řadě jiných služeb. V současné době nemají cizí dělníci často na výběr a musejí pracovat ilegálně.

Pilotní projekt věnující se rozvoji těchto bilaterálních vztahů by měl odstartovat příští rok. V praxi se má ověřit, zda může myšlenka podpory migrace v praxi fungovat.

Nejvíce imigrantů v Evropě? Rusko

Studie Světové banky také rozebírá odkud a kam lidé v Evropě a centrální Asii nejčastěji míří. Většina migrantů odchází z někdejšího Společenství nezávislých států do Ruska. Druhý největší proud "protéká" mezi střední a východní Evropou a západní částí starého kontinentu.

Imigrantsky nejvytíženější zemí na světě jsou Spojené státy. Za nimi pak následuje Rusko. Ze západní Evropy se do první desítky trochu překvapivě dostalo jen Německo a Francie.

 

Právě se děje

Další zprávy