Barma dostala odměnu za reformy, politici smějí do Unie

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 1. 2012 13:10
V Bruselu se na tom dohodli ministři zahraničí sedmadvacítky
Uvolňování represí naznačila i nedávná návštěva americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové.
Uvolňování represí naznačila i nedávná návštěva americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové. | Foto: Reuters

Brusel - Ministři zahraničí Evropské unie souhlasí se zrušením zákazu udělování víz pro vrcholné barmské politiky.

Do zemí sedmadvacítky tak budou podle agentury Reuters smět cestovat prezident, viceprezident, ministři i předsedové parlamentu.

Brusel tím reaguje na prodemokratické reformy, které nastartovala civilní vláda prezidenta Thein Seina, jež loni po téměř půl století převzala moc od vojenské junty.

Vojenská junta si sice v zemi udržuje rozhodující vliv, politická situace v zemi se ale pozvolna zlepšuje.

Od října minulého roku už prezident udělil tři politické amnestie a na svobodu se dostalo několik stovek disidentů.

Politická aktivistka a nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla propuštěna už před rokem, obnovila vlastní politickou stranu Národní liga pro demokracii a 1. dubna se chystá kandidovat v doplňovacích parlamentních volbách.

Podle agentury AFP by měl být z domácího vězení propuštěn také bývalý předseda vlády z let 2003 a 2004 generálporučík Kchin Ňjun, jenž patřil k nejliberálnějším politikům barmské vojenské junty a jako jediný z nejvyšších představitelů podporoval dialog s vůdkyní opozice Do Aun Schan Su Ťij.

Barma se politickými reformami snaží přesvědčit Západ, aby zmírnil, nebo zrušil ekonomické sankce, které už desetiletí dusí tamní ekonomiku. O pozitivních změnách svědčí mimo jiné nedávné návštěvy americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové a šéfa britské diplomacie Williama Hagua.

Ministři zahraničí po pondělní schůzce vyzvali barmský kabinet, aby v reformách pokračoval, a dodali, že další uvolnění embarga by mohlo následovat na konci dubna.

 

Právě se děje

Další zprávy