Celý případ začal letos v březnu, kdy si ředitel islámské náboženské školy na jihovýchodě Bangladéše zavolal k sobě do kanceláře studentku Rafiovou. Dívka z ní po pár minutách utekla, protože se jí ředitel Siraj Ud Doula nevhodně dotýkal. Podle bangladéšského deníku Dhaka Tribune to nebylo poprvé.
Rafiová se po tomto incidentu rozhodla promluvit. Šla na policii i přesto, že běžně ženy v Bangladéši podobné útoky nehlásí.
Policisté však rozrušené dívce řekli, že "o nic nejde". Celý výslech si také nahráli na mobil. Jenže video později uniklo na internet a rozšířilo se mezi lidmi, píše indická televize NDTV.
Nusrat Jahan Rafi: Death penalty for 16 who set student on fire https://t.co/zeWLKwP6K7
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 24, 2019
Pro ředitele Doulu to nebylo poprvé, co ho někdo obvinil ze sexuálního obtěžování. Tentokrát se ale za dívku postavila část veřejnosti a spustila podpisovou akci, která vedla až k zatčení ředitele, uvádí arabská televize Al Jazeera.
Existovali ale i jeho podporovatelé. Někteří lidé, včetně studentů školy nebo místních politiků, pořádali protesty za propuštění Douly. Jiní se podle vyšetřovatelů rozhodli pomoci řediteli na přímo a na jeho příkaz zosnovali plán na zavraždění Rafiové.
Budu bojovat do posledního dechu
Jedenáct dní po nahlášení osahávání čekaly Nusrat Džahan Rafiovou závěrečné zkoušky. Z obavy o její bezpečnost ji chtěl doprovodit do školy její bratr. Jenže do budovy ho ochranka nevpustila. "Kdyby mě nezastavili, tak by se něco takového mé sestře nestalo," uvedl později podle britské stanice BBC.
Rafiovou ve škole oslovila spolužačka s tím, aby se s ní vydala na střechu, kde někdo bije jednu z jejích kamarádek. Tam na ni ale čekala skupina lidí v burkách, kteří po ní chtěli, aby stáhla obvinění ředitele. Když odmítla, svázali jí ruce a nohy pomocí šátků, polili její tělo petrolejem a zapálili ji. Její smrt měla vypadat jako sebevražda.
Když útočníci ze střechy utekli, Rafiová se z posledních sil dokázala vyprostit z ohořelých šátků a sama ze střechy unikla. Protože se bála, že nepřežije, popsala ještě v sanitce svému bratrovi, co se stalo a kdo se ji pokusil zabít. Bratr její výpověď nahrál na mobil.
"Učitel se mě dotýkal, budu bojovat do posledního dechu," cituje její slova BBC.
Rafiová, která měla popáleniny na 80 procentech těla, žila ještě další čtyři dny. Jejího pohřbu se zúčastnily tisíce lidí.
Nusrat Jahan Rafi who died after being set on fire was laid to eternal rest at her village home in Feni district of #Bangladesh . She was buried at their family graveyard following a namaz-e-janaza at Mohammad Saber Pilot High School ground around 5:50pm. #justicefornusrat pic.twitter.com/Ce123WRutC
— Ali Ahmad Mabrur (@Mabrur00) April 11, 2019
Politická ochrana násilníka
Smrt osmnáctileté studentky vyvolala v zemi masové protesty lidí, kteří volali po spravedlivém procesu. I proto soud rozhodl velice rychle a 16 lidí, kteří byli do vraždy přímo či nepřímo zapleteni, dostalo nejvyšší možný trest oběšení.
Mezi odsouzenými jsou kromě ředitele školy i další učitelé, spolužáci Rafiové nebo místní politici z vládnoucí strany Lidová liga, kteří se snažili ředitele ochránit. Dvanáct z nich se k činu přiznalo, ostatní včetně ředitele ale vinu odmítají a chtějí se odvolat.
Policejní vyšetřování odhalilo rozsáhlé spiknutí, které potvrdili někteří obvinění i během procesu. Vypověděli například, že ředitel jim "řekl, aby na Rafiovou zatlačili a ona stáhla obvinění, anebo ji zabili, pokud by odmítla," citovala jednoho z obviněných NDTV. Ukázalo se také, že policie na přání politiků šířila lživou zprávu, že šlo o sebevraždu.
"Celá země viděla, co se stalo mojí dceři. Byla to nevinná dívka a byla brutálně zavražděna kvůli svému odhodlanému postoji proti bezpráví," řekl den před verdiktem otec dívky AKM Musa Manik.
Sexuální násilí v Bangladéši
Sexuální násilí na ženách je v Bangladéši běžné. Loňská studie mezinárodní neziskové organizace Action Aid odhalila, že například až 80 procent pracovnic v oděvních továrnách se s obtěžováním přímo setkalo nebo bylo jeho svědkem. Málokterá žena z obav o postoj společnosti, nebo dokonce kvůli hrozbě útoků ohlásí případ na policii.
Po smrti Rafiové se však vedení 27 tisíc bangladéšských škol rozhodla udělat krok k prevenci sexuálního násilí. Chtějí, aby vznikly speciální komise, které se budou zabývat případnými obviněními.
Podobný krok nařídil všem vzdělávacím institucím už před deseti lety bangladéšský nejvyšší soud. Ve školách měla vzniknout centra, kde by studenti s podobnými problémy vyhledali pomoc. Podle stanice BBC je ale zřídilo jen pár škol.