Sýrie padá do války, dluh Česku ještě stihla splatit

Martin Novák Martin Novák
21. 6. 2011 11:18
Československo a Sýrie byly v 70. a 80. letech blízcí spojenci
Bašar Asad promluvil v pondělí k národu v televizním projevu.
Bašar Asad promluvil v pondělí k národu v televizním projevu. | Foto: Reuters

* ČSSR dodávalo Sýrii strojírenské výrobky i zbraně * Václav Havel Háfize Asada prý rozhněval * Syrské dluhy se podařilo řešit po roce 2005

Damašek/Praha - Syrský režim potlačuje už čtvrtý měsíc protesty silou. Střelbou do demonstrací, posíláním tanků do vzpurných měst a masivním zatýkáním.

Přesto revoluce pokračuje, lidé se dál bouří a syrská ekonomika má problémy. Turisté přestali jezdit, v odbojných městech už se odehrálo několik stávek.

Na severozápadě země lidé utíkají do Turecka, kde už vyrostlo několik stanových utečeneckých táborů.

"Největším nebezpečím pro Sýrii je slabost, nebo dokonce kolaps ekonomiky," uvedl v pondělním projevu k národu prezident Bašár Asad.

Vzhledem k současné situaci může Česká republika hovořit o štěstí, že dotáhla do konce dlouhá jednání s Damaškem o splacení jeho obrovského dluhu.

Ten v jednu chvíli činil vůči Česku a Slovensku dohromady až 900 milionů dolarů, Sýrie patřila dlouho mezi největší dlužníky České republiky. Ale postupně se podařilo převážnou část dostat zpět.

Strana Baas vládne v Sýrii už od roku 1963 a prezident Bašár Asad "zdědil" prezidentskou funkci po svém otci Háfizovi, který vládl tři desetiletí. V letech 1970 až 2000.

Tehdejší Sýrie byla zemí orientovanou výrazně doleva a na spolupráci s východním blokem. Československo patřilo k jejím oblíbeným dodavatelům, a Sýrie byla dokonce po většinu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století největším neevropským obchodním partnerem ČSSR.

Syřané se bouří po celé zemi.
Syřané se bouří po celé zemi. | Foto: Reuters

Damašek nakupoval investiční celky průmyslové výrobky a také zbraně. Z Československa do Sýrie putovaly stovky tanků T-55, letadel L-29 a mnoho další a další vojenské techniky.

Háfiz Asad Prahu navštívil v letech 1975 a 1985, Gustáv Husák byl v Damašku v roce 1979.

Po roce 1989 nastal zlom, ale ještě krátce po listopadové revoluci  se čeští zbrojaři pokoušeli dodat Damašku zásilku tanků i přes silný izraelský odpor.

Z velkého přátelství zbyly velké dluhy. Podle svědectví jednoho z českých diplomatů adresoval na začátku devadesátých let český prezident Václav Havel Háfizi Asadovi dopis, ve kterém ho poměrně ostře žádal o splacení stamilionových dluhů.

Syrský vůdce se rozhněval a přestal s Čechy komunikovat. Nový pokus přinesla až v červnu 2001 návštěva ministra zahraničních věcí Jana Kavana v Damašku, kterého přijal už Bašár Asad.

Nakonec ale Syřané začali dluhy splácet na základě dohody podepsané v roce 2005. Poslední pohledávky řešil před třemi lety v Damašku osobně ministr financí Miroslav Kalousek, část dluhu však byla prominuta.

Teď má a bude mít syrský režim jiné starosti než pohledávky z dob dávno minulých. Opozice chce pokračovat v protestech, dokud se strana Baas nevzdá mocenského monopolu.

Pondělní projev Bašára Asada ale nenaznačil, že by vláda chystala velké ústupky. O možných reformách a změnách ústavy mluvil vůdce jen vágně a v souvislosti s protesty znovu hovořil o ozbrojených bandách, vandalech a sabotérech.


 

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy