Sýrie padá do války, dluh Česku ještě stihla splatit

Martin Novák Martin Novák
21. 6. 2011 11:18
Československo a Sýrie byly v 70. a 80. letech blízcí spojenci
Bašar Asad promluvil v pondělí k národu v televizním projevu.
Bašar Asad promluvil v pondělí k národu v televizním projevu. | Foto: Reuters

* ČSSR dodávalo Sýrii strojírenské výrobky i zbraně * Václav Havel Háfize Asada prý rozhněval * Syrské dluhy se podařilo řešit po roce 2005

Damašek/Praha - Syrský režim potlačuje už čtvrtý měsíc protesty silou. Střelbou do demonstrací, posíláním tanků do vzpurných měst a masivním zatýkáním.

Přesto revoluce pokračuje, lidé se dál bouří a syrská ekonomika má problémy. Turisté přestali jezdit, v odbojných městech už se odehrálo několik stávek.

Na severozápadě země lidé utíkají do Turecka, kde už vyrostlo několik stanových utečeneckých táborů.

"Největším nebezpečím pro Sýrii je slabost, nebo dokonce kolaps ekonomiky," uvedl v pondělním projevu k národu prezident Bašár Asad.

Vzhledem k současné situaci může Česká republika hovořit o štěstí, že dotáhla do konce dlouhá jednání s Damaškem o splacení jeho obrovského dluhu.

Ten v jednu chvíli činil vůči Česku a Slovensku dohromady až 900 milionů dolarů, Sýrie patřila dlouho mezi největší dlužníky České republiky. Ale postupně se podařilo převážnou část dostat zpět.

Strana Baas vládne v Sýrii už od roku 1963 a prezident Bašár Asad "zdědil" prezidentskou funkci po svém otci Háfizovi, který vládl tři desetiletí. V letech 1970 až 2000.

Tehdejší Sýrie byla zemí orientovanou výrazně doleva a na spolupráci s východním blokem. Československo patřilo k jejím oblíbeným dodavatelům, a Sýrie byla dokonce po většinu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století největším neevropským obchodním partnerem ČSSR.

Syřané se bouří po celé zemi.
Syřané se bouří po celé zemi. | Foto: Reuters

Damašek nakupoval investiční celky průmyslové výrobky a také zbraně. Z Československa do Sýrie putovaly stovky tanků T-55, letadel L-29 a mnoho další a další vojenské techniky.

Háfiz Asad Prahu navštívil v letech 1975 a 1985, Gustáv Husák byl v Damašku v roce 1979.

Po roce 1989 nastal zlom, ale ještě krátce po listopadové revoluci  se čeští zbrojaři pokoušeli dodat Damašku zásilku tanků i přes silný izraelský odpor.

Z velkého přátelství zbyly velké dluhy. Podle svědectví jednoho z českých diplomatů adresoval na začátku devadesátých let český prezident Václav Havel Háfizi Asadovi dopis, ve kterém ho poměrně ostře žádal o splacení stamilionových dluhů.

Syrský vůdce se rozhněval a přestal s Čechy komunikovat. Nový pokus přinesla až v červnu 2001 návštěva ministra zahraničních věcí Jana Kavana v Damašku, kterého přijal už Bašár Asad.

Nakonec ale Syřané začali dluhy splácet na základě dohody podepsané v roce 2005. Poslední pohledávky řešil před třemi lety v Damašku osobně ministr financí Miroslav Kalousek, část dluhu však byla prominuta.

Teď má a bude mít syrský režim jiné starosti než pohledávky z dob dávno minulých. Opozice chce pokračovat v protestech, dokud se strana Baas nevzdá mocenského monopolu.

Pondělní projev Bašára Asada ale nenaznačil, že by vláda chystala velké ústupky. O možných reformách a změnách ústavy mluvil vůdce jen vágně a v souvislosti s protesty znovu hovořil o ozbrojených bandách, vandalech a sabotérech.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy