Nový "morální plán" Íránu zakazuje řetízky i šortky

Zahraničí Zahraničí
17. 6. 2011 13:21
Do ulic vyrazilo 70 tisíc policistů. Kontrolují oblečení a účesy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Teherán - Co je islámské a co nikoliv? Íránští ajatoláhové seznam zakázaných věcí neustále rozšiřují.

Naposledy restrikce zaštítili takzvaným "morálním bezpečnostním plánem", který se zaměřuje i na muže.

Nepřípustné jsou příliš módní účesy a řetízky na krku. Vše se děje v duchu boje se "západní kulturní invazí", uvedla oficiální íránská tisková agentura Irna. 

Morálku hlídají v ulicích speciálně vycvičení "morální" policisté. Jen v Teheránu jich islámská republika nasadila okolo sedmdesáti tisíc.

Duchovní totiž "nemorální" oblečení trápí. Obzvlášť v letních měsících si mladí Íránci zkracují kalhoty a ženy zase nosí špatně uvázané šátky. Jsou příliš volné a to se nesmí. 

Ženy jsou pod obzvlášť velkým tlakem. Správně mají být zahalené od hlavy až k patě.

"Morální bezpečnostní plán si vyžádal sám národ," citovala Irna Ahmada Rezu Radana, zástupce šéfa íránské policie.

Nová opatření přicházejí jen pár měsíců poté, co ultrakonzervativní vláda islámských duchovních zakázala v Íránu domácí chov psů.

Loni v létě íránské úřady vydaly seznam povolených účesů. Nabídly tak islámskou alternativu k "dekadentním" západním střihům. Mezi ně patří například takzvané culíky a kohout.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 57 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy