V Avdijivce bojovalo patnáctkrát víc Rusů než Ukrajinců. Valili se ze všech stran

Martin Novák Martin Novák
19. 2. 2024 14:03
Na střeše jednoho z domů ve východoukrajinském městě Avdijivka, uprostřed zničených a opuštěných ruin, vyvěsili v sobotu ruští vojáci vlajku Ruska. Po téměř pěti měsících ostřelování ze země a z letadel a po týdnech útoků v takzvaných lidských vlnách se jim podařilo Avdijivku dobýt.
Rusko převzalo kontrolu nad Avdijivkou na východě Ukrajiny poté, co Kyjev stáhl vojáky. | Video: Associated Press

Před válkou žilo ve městě třicet tisíc lidí, ve sklepech jich zůstalo několik stovek. Poslední zájemce o evakuaci odváděli ukrajinští vojáci pod intenzivní ruskou palbou ještě minulý týden.

Držet město už nebylo dále možné. Jeden z velitelů ukrajinské 3. útočné brigády Maksym Žorin na sociálních sítích uvedl, že jeho muži jsou oproti nepříteli v početní nevýhodě v poměru jeden ku patnácti. Rusové nasadili ze třech směrů dohromady patnáct tisíc vojáků za mohutné letecké podpory. Už je nešlo zadržet, Ukrajincům hrozilo obklíčení a zajetí.

Avdijivka teď vypadá jako druhý Bachmut, který Rusové po dlouhých krvavých bojích dobyli loni v květnu. Všechny domy jsou rozbité a neobyvatelné. Jde také o první větší město, které nepřátelské vojsko obsadilo právě od získání kontroly nad Bachmutem. Utrpělo ale obrovské ztráty na životech i technice.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o víkendu na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově řekl, že poměr zabitých vojáků mezi Ukrajinou a Ruskem byl jedna ku sedmi. Na jednoho zabitého ukrajinského vojáka připadalo v průměru sedm ruských.

"Nepřítel se blížil ze všech stran, museli jsme bojovat v podstatě na perimetru 360 stupňů. Bylo to horší než v Bachmutu," popsal Žorin. Zelenskyj vydal v takové situaci rozkaz učinit vše pro záchranu co nejvíce vojáků.

Ukrajinci se stáhli do předem připravených pozic ve vyvýšeném terénu za Avdijivkou, kde se chystají další ruský postup zadržet. Situaci jim ale komplikuje nedostatek munice. Chybí jim protiletadlové střely i dělostřelecké granáty. Rusové jsou si toho vědomi, a proto podle zpráv ukrajinské armády intenzivně útočí také na jihu v Záporožské oblasti. Snaží se dobýt zpět kapsu u vesnice Robotyne, kterou Kyjev obsadil během jinak neúspěšné ofenzivy loni v létě.

Význam Avdijivky není ani tak strategický, jako spíše symbolický. O město se vedly tvrdé boje už v roce 2014 v době bojů o Donbas. Rusové a proruští separatisté tehdy obsadili i Avdijivku, ukrajinské armádě se ale podařil protiútok. Město zůstalo na frontové linii. Ruské bombardování často mířilo na obrovskou koksovnu, největší v Evropě. I ta je nyní v rukou Rusů, už dávno je ale mimo provoz.

Z Avdijivky mohli Ukrajinci dělostřelectvem pálit na okupovaný Doněck. Města jsou od sebe vzdálená jen zhruba deset kilometrů, před válkou je spojovala jedna tramvajová linka. Z toho důvodu Rusové v Doněcku neměli vojáky ani tu nesoustředili armádní techniku.

"Dobytí Avdijivky nezvrátí válečnou situaci výrazně ve prospěch Ruska, ale lépe zabezpečí předpolí Doněcku. Jeho zásobování a pozice tam budou méně zranitelné než dosud. Jedním z důvodů, proč Rusové tolik chtěli město získat, je přesvědčit Západ, že ani jeho pomoc ruský postup nezastaví," řekl agentuře Reuters vojenský analytik z ukrajinského Národního institutu pro strategická studia Mykola Bjeljeskov.

Kyjev v současné době čeká na americkou zbrojní pomoc ve výši 61 miliard dolarů (téměř 1,4 bilionu korun), návrh musí schválit Sněmovna reprezentantů.

Není však jasné, jestli právě odklad této pomoci může za průlom v Avdijivce. Přesně v tomto duchu informují o ztrátě kontroly nad Avdijivkou ruská média. "Pád města je také pádem nadějí sponzorů Ukrajiny," napsal deník Pravda.ru. 

Video: Situace v ukrajinské Avdijivce začíná být pro obránce kritická. Rusové tvrdí, že pronikli do města (14. 2. 2024)

Situace v ukrajinské Avdijivce začíná být pro obránce kritická. Rusové tvrdí, že pronikli do města. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy