Autor šokující výstavy o potratech zproštěn viny

Roman Staněk
28. 3. 2008 10:53
Upozornění: Fotografie uvnitř nejsou vhodné pro děti
Snímek z výstavy Vyber život: "Právo výběru: "Chtěné dítě - předčasně narozené dítě ve 24 týdnu těhotenství, neonatologická klinika. Nechtěné dítě - tělo dítěte zabitého ve 24 týdnu života, potratová klinika"
Snímek z výstavy Vyber život: "Právo výběru: "Chtěné dítě - předčasně narozené dítě ve 24 týdnu těhotenství, neonatologická klinika. Nechtěné dítě - tělo dítěte zabitého ve 24 týdnu života, potratová klinika" | Foto: nieaborcji.pl

Opole - Autor šokující výstavy Vyber život, která loni v několika polských městech zobrazovala fotografie mrtvých lidských plodů, aby tak upozornila na škodlivost potratů, se dostal až k soudu.

Soud v jihopolském Opoli jej ve čtvrtek už počtvrté zprostil viny za zobrazování brutálních fotografií na veřejných místech.

Jeden z šestnácti šokujících snímků například srovnává snímky hasičem zachráněného dítěte s titulkem "velká senzace" s mrtvým plodem po potratu ve 22 týdnu těhotenství označeným jako "velký kšeft".

Na dalším snímku je například šimpanz, který je využíván pro nedefinovatelné testy srovnáván s plodem po potratu v 26 týdnu. Zatímco první obrázek je opatřen titulkem "jestli tohle je špatné" mrtvý plod nese nápis "tak je tohle dobré?"

Prohlédněte si snímky z výstavy ve fotogalerii vlevo. Upozorňujeme, že některé záběry jsou drastické.

Protestovali i odpůrci potratů

Lukáš Wróbel, autor výstavy, která po celém Polsku vzbudila mnoho emocí, je podle polských médií napojen na silně konzervativní katolické kruhy. Ty mají v zemi velký vliv.

Převážná většina polské společnosti se staví proti povolení potratů, eutanazie nebo sňatků a adopce dětí homosexuálů. Přesto proti formě výstavy protestovali také někteří umírnění odpůrci potratů.

I ti namítali, že obří snímky s brutálními vyobrazeními mrtvol dětí a nedonošených plodů nejsou vhodné pro prezentaci na hlavních ulicích a náměstích největších polských měst. Mohou se totiž na ně dívat také děti a navíc, snímky neobsahovaly žádné komentáře.

Drastické, ale podle zákona

Žalobce, který uvedl, že nemá nic proti Wróbelovým názorům, ale spíše proti formě, jakou je prezentoval, po něm požadoval zaplacení pokuty 5000 zlotých (asi 36 000 korun). Wróbel během soudu odmítl vypovídat. Prohlásil pouze, že se cítí nevinný.

Soud nakonec uznal, že snímky byly tak šokující, že v žádném případě neměly být vystavovány na veřejných místech, ale v galerii.

Přesto k uložení pokuty neměl důvod, autor podle něj totiž neporušil žádný zákon. Přiklonil se také k předešlým třem soudním sporům na podobné téma, které Wróbel vyhrál.

 

 

Právě se děje

Další zprávy