Vyber život: Kontroverzní výstava proti potratům už počtvrté před polským soudem

Vyber život: Kontroverzní výstava proti potratům už počtvrté před polským soudem
Snímek z výstavý Vyber život: "Genocida - každý má na výběr, kromě obětí. Masakr Arménů mezi léty 1915 až 1923 - 1,5 milionů obětí. Každoročně vykonané potraty ve světě - 53 milionu mrtvých"
Snímek z výstavy Vyber život: "Lidé lidem - Hutu proti Tutsi ve Rwandě, zastánci potratů proti dětem"
Snímek z výstavy Vyber život: "Různé metody, různé důvody - výsledek stejný, Etnické čistky v bývalé Jugoslávii, plánované rodičovství"
Snímek z výstavy Vyber život: "Jestli je tohle špatné, je tohle v pořádku?"
Foto: nieaborcji.pl
27. 3. 2008 19:35

Autor šokující výstavy Vyber život, která loni v několika polských městech zobrazovala fotografie mrtvých lidských plodů, aby tak upozornila na škodlivost potratů, se dostal až k soudu.

Soud v jihopolském Opoli jej ve čtvrtek už počtvrté zprostil viny za zobrazování brutálních fotografií na veřejných místech.

Převážná většina polské společnosti se staví zásadně proti tématům jako jsou povolení potratů, eutanazie nebo sňatky a adopce dětí homosexuálů. Přesto proti formě výstavy protestovali také někteří umírnění odpůrci potratů.

I ti namítali, že obří snímky s brutálními vyobrazeními mrtvol dětí a nedonošených plodů nejsou vhodné pro prezentaci na hlavních ulicích a náměstích největších polských měst. Mohou se totiž na ně dívat také děti a navíc, snímky neobsahovaly žádné komentáře.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy