Čínské úřady donutily k potratu ženu v 9. měsíci

Red Zah, man
8. 1. 2008 15:05
Postižená se u soudu domáhá odškodného
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Peking - Čínské úřady zesilují represe proti párům, které porušují zákon o maximálním počtu jednoho dítěte anebo očekávají potomka, ač nejsou manželé.

Ženy jsou často nuceny k potratu, ale případ, o kterém informuje britský deník Daily Telegraph, je přece jen výjimečný. Odehrál se před sedmi lety, ale svět se o něm dozvídá až nyní.

Úředníci z komise pro plánování rodiny donutili k potratu ženu, která byla už v devátém měsíci těhotenství a chystala se rodit.

Šlo o dvacetiletou Ťin Jen, která počala dítě ještě před svatbou, což je v Číně nelegální. Muži ji odtáhli na kliniku, kde jí píchli injekci.

Marné prosby

Následkem toho dítě zemřelo a lékaři vytáhli mrtvý plod. Manžel nabízel, že zaplatí pokutu a společně se ženou prosili o život dítěte. Marně.

Museli naopak zaplatit za injekci a po zákroku zůstala Ťin Jen neplodná.

Manželský pár se rozhodl, že místní úřady za jejich čin zažaluje. A soud v provincii Chu-pej jejich podnět překvapivě přijal. Půjde o vůbec první proces tohoto druhu v Číně. Manželé požadují kompenzaci 1 200 000 jüanů (přes tři miliony korun).

Vyloučeni ze strany. Kvůli dětem

Agentura Sinchua dnes oznámila, že v provincii Chu-pej, kde se tento případ odehrál, vloni vedení komunistické strany vyloučilo pět stovek členů.

Důvod? Měli více než jen jedno povolené dítě. Toto nařízení v provincii v roce 2007 porušilo celkem téměř sto tisíc lidí.

Tito malí Číňané měli štěstí, že se mohli a směli narodit.
Tito malí Číňané měli štěstí, že se mohli a směli narodit. | Foto: reuters

Politika jednoho dítěte spočívá v tom, že manželským párům žijícím ve městech je povoleno mít pouze jednoho potomka. Ti, kteří bydlí na venkově, mohou mít děti dvě.

Zejména na venkově se však tento zákaz často obchází a rodiny bývají mnohem početnější. Pokuty za porušení zákona příliš nezabírají.

Přelidněný východ

Problémem Číny je zejména přelidněnost východních částí země.

Z chudého vnitrozemí se miliony lidí přemisťují do měst na východě. Do Pekingu přišlo v posledních letech mnoho Číňanů za prací, v metropoli už žije téměř osmnáct milionů lidí.

Vláda hájí svou politiku tvrzením, že omezení porodnosti přispělo k hospodářskému vzestupu Číny a vyšší životní úrovni většiny jejích obyvatel. A pomohlo vyřešit problémy s nedostatkem půdy, vody a energetických zdrojů.

Někteří demografové ale varují, že v budoucnosti může zemi zasáhnout krize kvůli příliš velkému počtu lidí v důchodovém věku.

 

Právě se děje

Další zprávy