Helena Truchlá
2. 1. 2020 21:00
K požárům dochází v Austrálii pravidelně, ty současné jsou ale ničivější než dřív. Podle vědců za to může roky trvající sucho, které je v některých oblastech způsobené klimatickými změnami, a také neobvyklé počasí v Indickém oceánu. Nynější požáry začaly brzo a zasáhly mnohem větší území. Shořela plocha o rozloze dvou třetin České republiky a z mapy v podstatě zmizelo čtyřsettisícové město.
Příliš pomalá politika
Australané podle průzkumů považují klimatické změny za bezprostřední hrozbu a vyžadují, aby proti nim jejich vláda více bojovala. Kabinet v čele s premiérem Scottem Morissonem se zavázal snížit emise plynů o 26 až 28 procent do roku 2030, což je ale výrazně méně, než by chtěla například opoziční středo-levicová labouristická strana (45 procent).
Austrálie patří mezi největší světové vývozce uhlí a zkapalněného plynu a Morisson odmítá těžební průmysl omezit. Naopak prosazuje, aby klimatické protesty v podobě demonstrací a bojkotů byly nezákonné. Morissonův zástupce pak aktivisty nazval "nepříčetnými městskými šílenci".