Jako by shořely dvě třetiny Česka. Austrálii trápí požáry, vznikají i ohnivá tornáda

Helena Truchlá Helena Truchlá
2. 1. 2020 21:00
K požárům dochází v Austrálii pravidelně, ty současné jsou ale ničivější než dřív. Podle vědců za to může roky trvající sucho, které je v některých oblastech způsobené klimatickými změnami, a také neobvyklé počasí v Indickém oceánu. Nynější požáry začaly brzo a zasáhly mnohem větší území. Shořela plocha o rozloze dvou třetin České republiky a z mapy v podstatě zmizelo čtyřsettisícové město.
Silnice zahalená kouřem.
Silnice zahalená kouřem. | Foto: Reuters

Skleníkové plyny a oheň

Podle požárníků z nejhůře zasažených oblastí a klimatologů z místních univerzit jsou ohně ničivější než kdy dřív mimo jiné kvůli změnám klimatu. Rostoucí teploty na planetě, způsobené emisemi skleníkových plynů, zhoršují sucho, které je ideálním prostředím pro rychlé rozšíření ohně.

"Ještě nikdy se nestalo, že by hořelo od jižního Queenslandu, v Novém Jižním Walesu, v Gippslandu (oblast ve státě Victoria, východně od Melbourne, pozn. red.), v Adelaidských kopcích (pohoří v jižní Austrálii, pozn. red.), poblíž Perthu i na východním pobřeží Tasmánie," vysvětluje David Bowman, ředitel Centra pro požáry na Tasmánské univerzitě.

Na rozdíl od minulých let hoří také běžně vlhké, a tedy vznícení odolné eukalyptové lesy, pralesy, vysušené bažiny a banánové plantáže. 

 

Právě se děje

Další zprávy