Podle agentury AP přibyly další dvě oběti požárů, zatímco hrozí další zhoršení situace v důsledku očekávaného vedra a silných větrů. Morrison uvedl, že po nové zprávě o dvou mrtvých na ostrově Kangaroo Island už si aktuální australská sezona požárů vyžádala celkem 23 životů. "Čeká nás dalších extrémně náročných 24 hodin," dodal.
Předpověď počasí pro nejhůře zasažené státy Viktorie a Nový Jižní Wales na sobotu nevěstila nic dobrého, čekaly se teploty nad 40 stupňů Celsia a proměnlivý vítr, který by mohl způsobit rozšíření ohňů do hustěji obydlených míst.
Premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová, v jejímž státě už shořelo přes 1300 domů, očekávala "další hrozný den" a vyzvala obyvatele ohrožených míst, aby včas opustili své domovy.
Boj proti plamenům mají nyní podpořit i tisíce armádních rezervistů. "Toto rozhodnutí umožní mít více lidí v terénu, více letadel ve vzduchu, více lodí na moři," vysvětloval premiér Morrison mobilizaci záloh.
Předseda vlády, který je v posledních týdnech kritizován za svou reakci na aktuální krizi, nyní podle AP oznámil odklad plánovaných cest do Indie a Japonska.
Ministryně obrany Linda Reynoldsová naznačila, že australské vojenské zálohy dosud nikdy nebyly takovýmto způsobem a v takovémto měřítku povolány do akce. Rezervisté už nyní pomáhají s krizovými operacemi ve státě Queensland, ovšem v o mnoho menším počtu. Zároveň již bylo kvůli požárům nasazeno zhruba 2000 vojáků.
Obyvatelé na sociálních sítích zveřejňují fotografie z míst požáru a oblohy, která mění barvu na černou a červenou kvůli kouři a odleskům ohně. Jsou mezi nimi i fotografie města Mallacoota ve státě Viktorie, odkud bylo v pátek evakuováno 1000 lidí po moři.
This picture just in from family boarding boat in #Mallacoota #MallacootaFires approx time of photo 9:45am pic.twitter.com/WJEQScDp9f
— Bradley Deacon 🇦🇺 (@BradleyWDeacon) December 30, 2019
Podle vědců z Univerzity v Sydney, které citovala britská média, při požárech uhynulo od září už nejméně 480 milionů kusů zvířat - savců, plátků i plazů. Nejvíce v plamenech umírali koalové.
Části australské "buše" jsou v plamenech už od září, přičemž za poslední týdny shořelo přes pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko. Stát Viktorie kvůli vývoji v pátek vyhlásil stav nouze. Kouř z lesních požárů podle AFP obtěžuje také obyvatele největších australských měst, Sydney a Melbourne, vítr ho ve čtvrtek odnesl přes Tasmanovo moře i na 2000 kilometrů vzdálený Nový Zéland.