Jako by shořely dvě třetiny Česka. Austrálii trápí požáry, vznikají i ohnivá tornáda

Helena Truchlá Helena Truchlá
2. 1. 2020 21:00
K požárům dochází v Austrálii pravidelně, ty současné jsou ale ničivější než dřív. Podle vědců za to může roky trvající sucho, které je v některých oblastech způsobené klimatickými změnami, a také neobvyklé počasí v Indickém oceánu. Nynější požáry začaly brzo a zasáhly mnohem větší území. Shořela plocha o rozloze dvou třetin České republiky a z mapy v podstatě zmizelo čtyřsettisícové město.
Odchylky od průměrné (mediánové teploty) v letech 1910 až 2010.
Odchylky od průměrné (mediánové teploty) v letech 1910 až 2010. | Foto: Bureau of Meteorology

Padající rekordy

Australským požárům, které začaly neobvykle brzy, předcházela nejteplejší dekáda v historii kontinentu. Zároveň australský meteorologický úřad zaznamenal nejsušší jaro od doby, co se tato hodnota měří, a 17. prosinec 2019 byl vůbec nejteplejším dnem. Průměrná nejvyšší teplota po celém území Austrálie dosáhla 41,9 stupně Celsia, o jeden stupeň víc, než činil rekord starý pouhý jeden den.

"Přirozené odchýlení od normálu a globální oteplování působí stejným směrem. Proto lámeme rekordy," vysvětlil příčiny Karl Braganza z meteorologického úřadu. 

 

Právě se děje

před 49 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy