Teroristé vyhledávají "měkké cíle". Počet jejich útoků v Evropě od roku 2014 podstatně stoupl

ČTK ČTK
20. 7. 2016 17:40
Extremistické organizace jako Islámský stát (IS) a teroristická síť al-Káida začaly podle Europolu dávat přednost úderům na takzvané "měkké cíle", protože "vyvolávají ve veřejnosti větší strach". Evropská policejní agentura poukazuje na to, že extremisté se rychle zdokonalují ve využívání internetu a sociálních sítí k šíření propagandy a k získávání prostředků. Varuje před možnou novou vlnu fanatiků, kterou představují děti "cizích teroristických bojovníků, které žily se svými rodiči na územích ovládaných Islámským státem".
Belgický voják v Bruselu.
Belgický voják v Bruselu. | Foto: Reuters

Haag - Při teroristický útocích v Evropské unii loni zemřelo 151 lidí a 360 utrpělo zranění. To je podstatný nárůst oproti předchozímu roku 2014, kdy teroristé zabili čtyři lidi a šest zranili. Konstatuje to zpráva, kterou ve středu vydal evropský policejní úřad Europol.

Agentura rovněž upozornila, že extremistické formace jako Islámský stát (IS) a teroristická síť al-Káida začaly podle všeho dávat přednost úderům na takzvané "měkké cíle", protože "vyvolávají ve veřejnosti větší strach". Tuto hrozbu hrůzným způsobem zdůraznila událost z minulého týdne v Nice, kde atentátník projel s kamionem davem a zabil 84 lidí.

Ve zprávě Europolu, využívající statistická data, se uvádí, že šest členských států EU loni čelilo 211 nezdařeným, zmařeným nebo dokonaným teroristickým akcím džihádistických a jiných extremistických skupin. Orgány činné v trestním řízení zadržely v Unii v roce 2015 kvůli trestným činům spojeným s terorismem 1077 osob.

V tomto statistickém údaji je zahrnuto i zatčení pěti osob v České republice. Pouze v jednom případě šlo ale o zadržení džihádisty, kterým byl Bosňan cestující přes Prahu do Istanbulu s falešným pasem. Ostatní čtyři byli levicoví anarchisté.

Zmíněný materiál Europolu zmiňuje i jiné extremistické (tj. nejen džihádistické) skupiny aktivní v Evropské unii. Jde například o separatisty ve Španělsku a v Severním Irsku nebo o některé extremistické pravicové formace.

Agentura EU působící v oblasti prosazování práva rovněž upozorňuje na možnou novou vlnu fanatiků, kterou představují děti "cizích teroristických bojovníků, které žily se svými rodiči na územích ovládaných Islámským státem". "IS už často ukázal, že tyto nezletilce cvičí k tomu, aby se z nich stala příští generace zahraničních teroristických bojovníků, která by se mohla stát budoucí bezpečnostní hrozbou," konstatuje se ve zprávě.

Europol připouští, že nejsou konkrétní důkazy svědčící o systematickém pronikání zahraničních bojovníků do Evropy v roce 2015 s velkým přívalem uprchlíků. Avšak varuje před "reálným a bezprostředním nebezpečím", že uprchlíci z řad sunnitů mohou, "až se dostanou do Evropy, snadno podlehnout radikalizaci a (...) že se na ně zaměří islámští extremističtí verbíři".

Policejní agentura sídlící v Haagu také poukazuje na to, že extremisté se rychle zdokonalují ve využívání internetu a sociálních sítí k šíření propagandy, k získávání prostředků, k případným kybernetickým útokům a k financování svých akcí žádostmi o pomoc na uzavřených fórech a webech, a dokonce i využíváním různých sbírek.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy