Teroristé vyhledávají "měkké cíle". Počet jejich útoků v Evropě od roku 2014 podstatně stoupl

ČTK ČTK
20. 7. 2016 17:40
Extremistické organizace jako Islámský stát (IS) a teroristická síť al-Káida začaly podle Europolu dávat přednost úderům na takzvané "měkké cíle", protože "vyvolávají ve veřejnosti větší strach". Evropská policejní agentura poukazuje na to, že extremisté se rychle zdokonalují ve využívání internetu a sociálních sítí k šíření propagandy a k získávání prostředků. Varuje před možnou novou vlnu fanatiků, kterou představují děti "cizích teroristických bojovníků, které žily se svými rodiči na územích ovládaných Islámským státem".
Belgický voják v Bruselu.
Belgický voják v Bruselu. | Foto: Reuters

Haag - Při teroristický útocích v Evropské unii loni zemřelo 151 lidí a 360 utrpělo zranění. To je podstatný nárůst oproti předchozímu roku 2014, kdy teroristé zabili čtyři lidi a šest zranili. Konstatuje to zpráva, kterou ve středu vydal evropský policejní úřad Europol.

Agentura rovněž upozornila, že extremistické formace jako Islámský stát (IS) a teroristická síť al-Káida začaly podle všeho dávat přednost úderům na takzvané "měkké cíle", protože "vyvolávají ve veřejnosti větší strach". Tuto hrozbu hrůzným způsobem zdůraznila událost z minulého týdne v Nice, kde atentátník projel s kamionem davem a zabil 84 lidí.

Ve zprávě Europolu, využívající statistická data, se uvádí, že šest členských států EU loni čelilo 211 nezdařeným, zmařeným nebo dokonaným teroristickým akcím džihádistických a jiných extremistických skupin. Orgány činné v trestním řízení zadržely v Unii v roce 2015 kvůli trestným činům spojeným s terorismem 1077 osob.

V tomto statistickém údaji je zahrnuto i zatčení pěti osob v České republice. Pouze v jednom případě šlo ale o zadržení džihádisty, kterým byl Bosňan cestující přes Prahu do Istanbulu s falešným pasem. Ostatní čtyři byli levicoví anarchisté.

Zmíněný materiál Europolu zmiňuje i jiné extremistické (tj. nejen džihádistické) skupiny aktivní v Evropské unii. Jde například o separatisty ve Španělsku a v Severním Irsku nebo o některé extremistické pravicové formace.

Agentura EU působící v oblasti prosazování práva rovněž upozorňuje na možnou novou vlnu fanatiků, kterou představují děti "cizích teroristických bojovníků, které žily se svými rodiči na územích ovládaných Islámským státem". "IS už často ukázal, že tyto nezletilce cvičí k tomu, aby se z nich stala příští generace zahraničních teroristických bojovníků, která by se mohla stát budoucí bezpečnostní hrozbou," konstatuje se ve zprávě.

Europol připouští, že nejsou konkrétní důkazy svědčící o systematickém pronikání zahraničních bojovníků do Evropy v roce 2015 s velkým přívalem uprchlíků. Avšak varuje před "reálným a bezprostředním nebezpečím", že uprchlíci z řad sunnitů mohou, "až se dostanou do Evropy, snadno podlehnout radikalizaci a (...) že se na ně zaměří islámští extremističtí verbíři".

Policejní agentura sídlící v Haagu také poukazuje na to, že extremisté se rychle zdokonalují ve využívání internetu a sociálních sítí k šíření propagandy, k získávání prostředků, k případným kybernetickým útokům a k financování svých akcí žádostmi o pomoc na uzavřených fórech a webech, a dokonce i využíváním různých sbírek.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy