Výjimečný stav ve Francii potrvá dál, minimálně do ledna 2017. Schválili to v noci poslanci

Simone Radačičová Simone Radačičová
20. 7. 2016 6:38
Národní shromáždění se shodlo na prodloužení výjimečného stavu. Země je ale hluboce rozdělená. Prezidenta Hollanda už nekritizuje jen krajně pravicová Národní fronta. Republikáni požadují tvrdší postup v boji proti terorismu.
Foto: Reuters

Paříž - Francouzi budou žít dál ve výjimečném stavu, obklopeni všudypřítomnou policií. Francouzské Národní shromáždění, dolní komora parlamentu, v noci schválilo jeho prodloužení.

Dnes by měl návrh potvrdit Senát.

Výjimečný stav by po svém definitivním schválení měl platit až do konce ledna 2017.

Poslanci návrh schválili pět dní po vražedném útoku v Nice s 84 mrtvými. 

Vypískaný Valls

Prezident Francois Hollande výjimečný stav zavedl po listopadových útocích v Paříži. Prodloužit ho nechal už třikrát.

Když už se zdálo, že Francie hladce přečkala ostře sledované fotbalové euro, jednatřicetiletý Mohamed Lahouaiej-Bouhlel zaútočil během největšího francouzského státního svátku na promenádu v Nice a zabil 84 lidí.

Byl to už třetí velký teroristický útok za poslední rok a půl.

Napětí ve společnosti a na francouzské politické scéně mezitím roste. Premiéra Manuela Vallse po minutě ticha na promenádě v Nice část truchlících vypískala.

Jen 33 procent Francouzů věří prezidentu Francoisi Hollandovi a jeho vládě, že je schopná účinně bojovat proti terorismu, vyplývá z ankety společnosti Ifop pro deník Le Figaro.

Sarkozy chce přitvrdit

Součástí běžného života Francouzů bude terorismus ještě dlouho, varoval po útocích v Nice premiér Valls. Právě on předložil francouzskému Národnímu shromáždění návrh na čtvrté prodloužení výjimečného stavu, a to o další tři měsíce.

Opoziční Republikáni v čele s bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym vládu přesto tvrdě kritizují. Podle nich v boji proti terorismu neudělala dost - a volají po přijetí ještě přísnějších opatření.

Navrhují třeba, aby Francouzi, u kterých je podezření z přímého či nepřímého napojení na teroristické skupiny nebo podezření na radikalizaci, skončili ve speciálních detenčních centrech nebo v domácím vězení s elektronickým náramkem na ruce.

Chtějí také, aby úřady mohly ze země vypovědět radikalizované cizince. A zřídit speciální vyšetřovací komisi, která by prověřila útoky v Nice.

Vláda se hájí tím, že se jí za poslední zhruba dva roky podařilo zhatit celkem 16 teroristických útoků.

Umíme identifikovat tvář, i když je ve špatné kvalitě, a porovnat její podobnost vůči databázi, říká Martin Urban z firmy Eyedea Recognition.
18:13
Umíme identifikovat tvář, i když je ve špatné kvalitě, a porovnat její podobnost vůči databázi, říká Martin Urban z firmy Eyedea Recognition. | Video: Martin Veselovský

Vyčerpaná policie

Výjimečný stav vyžaduje maximální nasazení francouzských policistů a strážníků. Ti se podíleli už na zabezpečení fotbalového mistrovství Evropy a na jaře byli nasazeni při často násilných demonstracích proti reformě pracovního trhu.

I proto si stěžují na únavu, vyčerpání a nedostatek zdrojů. Několikrát už kvůli tomu demonstrovali.

O únavě hovořil také Laurent Laubry z policejních odborů jihofrancouzského departementu Alpes-Maritimes, pod který spadá i Nice. "Všichni policisté si myslí, že podobným situacím budeme čelit ještě dlouho," řekl po útoku v Nice.

"Moji kolegové mají rádi svoji práci a snaží se ji dělat co nejlépe. Stejně jako v jiných departementech Francie jsou ale už unavení, protože to všechno trvá měsíce," dodal pro televizi BFM TV.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy