Islám ho nezajímal, tvrdí blízcí o atentátníkovi z Nice. Měl problémy s agresivitou

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 18. 7. 2016 18:30
Nechodil do mešity, nemodlil se a nedodržoval ramadán. Pil alkohol, jedl vepřové a bral drogy. V minulosti kvůli agresivitě navštěvoval psychiatra. Tak líčí příbuzní a známí Mohameda Lahuaieje Bouhlela, jednatřicetiletého atentátníka z Nice. Pár hodin před tím, než na tamní promenádě náklaďákem zavraždil přes 80 lidí, volal svému bratrovi do Tuniska.
Fotografie z domu v Nice, kde bydlel atentátník Mohamed Laoualej Bouhlel.
Fotografie z domu v Nice, kde bydlel atentátník Mohamed Laoualej Bouhlel. | Foto: Reuters

Nice - Mohamed Lahuaiej Bouhlel, který v noci ze čtvrtka na pátek zabil na pobřežní promenádě v Nice nejméně 84 lidí, volal několik hodin před činem svému bratrovi do Tuniska. A poslal mu selfie, na níž se směje uprostřed davu.

"Řekl mi, že je v Nice se svými francouzskými přáteli, aby slavil národní svátek," vylíčil Jabeur Bouhlel agentuře Reuters a dodal, že na snímku vypadal jeho bratr "velmi šťastný a spokojený a zeširoka se usmíval". Agentura Reuters k tomu poznamenává, že existenci fotografie nemůže potvrdit, jelikož ji Jabeur odmítl poskytnout.

Jednatřicetiletý řidič kamionu, jehož policisté zastřelili po zběsilé jízdě jihofrancouzským letoviskem, měl záznam v trestním rejstříku. Francouzské policii tak nebyl neznámý, což ovšem neplatilo pro tamní tajné služby.

Motivy jeho činu stále zůstávají nejasné. Francouzský premiér Manuel Valls vydal v neděli prohlášení, že teroristický útok, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, má všechny rysy činů prováděných džihádisty a že Bouhlel se "velmi rychle" radikalizoval.

Náboženství ho nezajímalo

Mohamedovi příbuzní a sousedé v tuniském Msakenu, který leží přibližně 120 km od metropole Tunisu, prozradili, že se atentátník do Francie přestěhoval v roce 2005 a rodnou zemi naposledy navštívil před čtyřmi lety. Popisovali ho jako sportovně založeného mladého muže z normální rodiny, který se o náboženství nezajímal.

Příbuzní nicméně přiznali, že jim Mohamed v posledních týdnech začal volat častěji. "Mluvil o Msakenu, o boxu a sportu všeobecně a o tom, že má v úmyslu se vrátit," citovala Jabeura agentura Reuters.

"Vždy se ptal na rodiče... Vždy se mnou mluvil, byli jsme si velmi blízcí," dodal. "Nedávno nám začal posílat menší sumy peněz, tři sta nebo čtyři sta eur, a také mobilní telefony."

K psychiatrovi kvůli agresivitě

Mohamedova sestra prozradila, že její bratr předtím, než opustil Tunisko, navštěvoval psychiatra.

Chemceddine Hamouda zavzpomínal, že Mohameda k němu do ordinace v Msakenu zavedli rodiče, a to v srpnu 2004. "V té době měl problémy s chováním ke svým rodičům. Byl vůči nim velmi agresivní," řekl Hamouda. "Občas se pokusil své rodiče zamknout v jejich pokoji v domě, kde společně bydleli."

Bouhlel podle psychiatra exceloval ve škole, pak ale studií zanechal. "Měl problémy se svým vlastním tělem. Ptal se: ´Proč jsem tak hubený? Mé tělo se mi vůbec nelíbí.´ Předepsal jsem mu prášky, které měly zklidnit jeho chování a neutralizovat agresivitu," dodal Hamoud.

Mizera, a ne muslim

V ještě negativnějším světle líčí Mohameda jeho bratranec Valíd Hamú. Ten jej navíc kritizuje jako mimořádně vlažného muslima. Bouhlel, kterého zpovídal deník Daily Sabah Europe, podle něj "pohrdal všemi příkazy islámu".

"Nechodil do mešity, nemodlil se a nedodržoval ramadán," vypočítával. "Pil alkohol, jedl vepřové a bral drogy. Tohle vše islám zapovídá. Nebyl muslim. Bil svou ženu, byl to pěkný mizera."

Bouhlelův soused z Msakenu se v rozhovoru s týdeníkem l’Express omezil jen na to, že řekl: "Víte, jsou lidé, kteří pijí alkohol a kouří cannabis."

Bouhlel na internetu v poslední době projevoval zájem o radikální islamistické hnutí. Uvedl to o nejnovějším vývoji vyšetřování prokurátor François Molins.

Zajímala ho střelba v Orlandu

Poznatky o útočníkovi podle Molinse svědčí o tom, že šlo o násilnického jedince s nespoutanou sexualitou, který nebyl praktikujícím věřícím, pojídal vepřové a pil alkohol. Naposledy si však Mohamed Lahouaiej Bouhlel nechal narůst vous, čemuž podle svědků připisoval náboženský význam.

Zkoumání jeho počítače ukázalo, že se prakticky denně zajímal o korán, o náboženské písně, které Islámský stát používá jako propagandistický nástroj, jakož i o nedávné teroristické útoky, konkrétně o červnovou střelbu v homosexuálním klubu v Orlandu na Floridě s padesátkou mrtvých, kde se útočník hlásil k Islámskému státu. Podle svědků se Bouhlel podivoval a nemohl pochopit, že IS nemá vlastní území.

Molins uvedl, že Bouhlel se dva týdny před útokem snažil získat peníze, ale banka mu zamítla půjčku, a tak prodal svůj vůz, aby měl hotovost. Za zapůjčení kamionu, kterým zavraždil desítky lidí, zaplatil 4. července 1600 eur (asi 43 tisíc Kč). Ve dnech před útokem jej bezpečnostní kamery dvakrát zachytily, jak si nacvičuje cestu na místo činu. Několik hodin před útokem si na pobřežní promenádě pořídil svým mobilem několik "selfies": před pláží, před kamionem, na promenádě a před alejí pro pěší.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy