Asad se chystá k útoku na Homs

ČTK ČTK
20. 2. 2012 23:31
Do přístavu Tartús dorazily íránské válečné lodi
Kouř z hořícího ropovodu v ostřelovaném Homsu.
Kouř z hořícího ropovodu v ostřelovaném Homsu. | Foto: Reuters

Damašek - Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) jedná se syrskou vládou i s opozicí o zastavení bojů. Příměří chce využít k dodání humanitární pomoci civilistům.

V Sýrii násilnosti pokračují, podle opozičních zdrojů se vládní jednotky u města Homs zřejmě chystají k útoku na čtvrtě ovládané odpůrci prezidenta Bašára Asada. Do syrského přístavu Tartús dorazila dvě íránská vojenská plavidla, jež mají údajně pomoci s výcvikem syrského námořnictva. Írán je spojencem Sýrie a v době téměř rok trvajících nepokojů poskytuje Damašku i finanční podporu.

"MVČK zkoumá několik možností, jak dodat (do Sýrie) naléhavě potřebnou humanitární pomoc. Mezi možnostmi je i zastavení bojů v nejvíce postižených oblastech, aby syrský Červený půlměsíc společně s MVČK získal přístup k lidem v nouzi," řekla agentuře Reuters mluvčí MVČK Carla Haddadová. Podle zdrojů Reuters usiluje Červený kříž o vyhlášení dvouhodinového příměří.

Ozbrojené střety mezi syrskými vojáky a Asadovými odpůrci pokračují zejména u města Homs. Podle syrských opozičních aktivistů citovaných agenturou AP dorazily dnes k Homsu další tanky, které posílily jednotky obléhající toto centrum protirežimních protestů.

Podle aktivistů se vojáci zřejmě chystají k ofenzivě, při které by převzali kontrolu nad čtvrtěmi ovládanými opozicí.

Při ostřelování čtvrti Bábá Amr syrská armáda podle aktivistů nijak nerozlišuje mezi vojenskými a civilními cíli. Britská organizace Syrian Observatory for Human Rights uvedla, že dnes v této čtvrti při ostřelování zahynulo pět civilistů.

Syrští povstalci
Syrští povstalci | Foto: Reuters

Organizace se obává velkého počtu obětí, pokud by se Asadovy jednotky rozhodly obsadit Bábá Amr. Místní obyvatelé tvrdí, že jsou odhodláni bránit svou čtvrť do posledního muže.

Do syrského přístavu Tartús mezitím dorazily dvě íránské vojenské lodě. Posádky torpédoborce Naghí a zásobovací lodě Charg mají podle íránské zpravodajské sítě IRINN syrské armádě poskytnout výcvik podle dohody o vojenské spolupráci mezi Teheránem a Damaškem. Povahu tohoto výcviku ale zdroj neupřesnil.

Od revoluce z roku 1979 je to teprve podruhé, co se íránské válečné lodi dostaly do Středozemního moře. Poprvé vyslal Teherán dvě plavidla Suezským kanálem loni v únoru. Také jejich cílem byla Sýrie a tehdy se hovořilo o testovací misi po pádu egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Izrael nyní stejně jako před rokem pohyb íránských plavidel v blízkosti svých břehů monitoruje.

Íránský ministr obrany Ahmad Vahídí o plavbě prohlásil, že Írán "upevňuje svou přítomnost v mezinárodních vodách, což je jeho přirozené právo a také důkaz jeho rostoucí námořní síly".

Načasování plavby do Sýrie ale vyvolává obavy, protože násilí v Sýrii přibývá. Teherán represe proti civilním obyvatelstvu neodsoudil, ačkoli se Damašek kvůli násilnostem dostal do izolace mezi arabskými zeměmi.

Američtí senátoři John McCain a Lindsey Graham vyzvali k mezinárodní spolupráci s cílem zajistit syrské opozici zbraně. Oba se ale stavěli zdrženlivě k možnosti, že by se Spojené státy mohly do konfliktu přímo zapojit.

 

Právě se děje

Další zprávy