Damašek - Váha důkazních materiálů už dosáhla několika tun.
Vyšetřovatelé zabývající se válkou v Sýrii za poslední čtyři roky údajně nashromáždili okolo 600 000 stran vládních dokumentů propašovaných ze Sýrie. Ty podle nich prezidenta Bašára Asada i jeho režim jednoznačně usvědčují z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.
Složky nashromážděné Komisí pro mezinárodní spravedlnost a odpovědnost (CIJA) mohou představovat nejsilnější důkazní materiál od dob norimberských procesů.
Asada a úzký okruh jeho spolupracovníků spojují se systematickým zatýkáním, mučením i zabíjením opozičníků.
"Až přijde den spravedlnosti, budeme mít k dispozici mnohem lepší důkazy, než jsme měli v jakémkoliv případě od dob Norimberku," uvedl na adresu CIJA Stephen Rapp, bývalý vrchní žalobce u Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu, který dnes s nezávislou organizací sdružující právníky a vyšetřovatele spolupracuje.
Podle Rappa se organizaci podařilo nahromadit materiály "mnohem bohatší než cokoli, co jsem kdy viděl a k čemu jsem kdy v této oblasti vedl soudní řízení".
Oficiální rozhodnutí o "drcení opozice"
Velkou důkazní hodnotu mají podle serveru The Telegraph zejména záznamy o práci Asadem tajně ustavené komise, takzvaného Ústředního výboru krizového řízení, jejímž úkolem bylo postavit se povstání a rozdrtit snahy opozičníků. Ty zachycují rozhodování komise v období 2011 až 2013, během něhož si režim došlápl na tisíce odpůrců Damašku.
Úzkému kruhu bezpečnostních lídrů země předsedal druhý nejsilnější člen strany Baas Muhammad Saíd Bichajtán. Důkazní materiály ze země propašoval jeden z přidružených úředníků, 24letý Abdalmadžíd Barakát, který ve skutečnosti spolupracoval s opozicí a v roce 2013 prchl do Turecka.
Podle Barakáta Asad osobně dohlížel na všechna bezpečnostní rozhodnutí. Osobně kontroloval návrhy komise, podepisoval je a následně je vracel zpátky komisi. "Někdy udělal revize, seškrtal směrnice a přidal nové. Také vydal dekrety bez konzultace s krizovým centrem," uvedl server New Yorker, který informace přinesl.
Každý dokument je označen kódem
Záznamy o práci syrského bezpečnostního výboru jsou ale jen zlomkem materiálů - často přísně tajných -, které ze země propašovali lidé spolupracující s CIJA.
"Dokumenty jsou dovezeny do sídla uskupení v blíže nespecifikované úřední budově v západní Evropě, někdy s diplomatickým krytím. Každá stránka je oskenována, je jí přiřazen čárový kód a je uložena v podzemí," uvedl New Yorker.
Dalších 500 000 stran dokumentů podle něj stále čeká ukryto v Sýrii.
Komise také cvičila Syřany, jak sbírat další důkazy, aby byly později vůbec použitelné. Pořizovat záznamy a dokládat je.
Rusko spuštění procesu blokuje
CIJA v roce 2012 v reakci na syrskou válku založil Bill Willey, kanadský vyšetřovatel válečných zločinů s mnoha zkušenostmi z mezinárodních trestních tribunálů.
Frustrovaly ho cesty, kterými se někdy ubírá mezinárodní "spravedlnost". Nakonec došel k závěru, že sbírat důkazy je možné ještě předtím, než se objeví politická vůle dovést případ k soudu. Komise je placena částečně nejrůznějšími vládami, například Londýnem. Přispívá ale i Evropská unie.
Mezinárodní trestní soud může spustit pouze Rada bezpečnosti OSN. V tuto chvíli tak syrský prezident před žádným tribunálem nestojí, neboť Rusko možnost tribunálu pro Sýrii vetovalo už v roce 2014.
"Dokud je chráněn Ruskem, Rada bezpečnosti je zablokována a není možnost, aby měl ICC (mezinárodní trestní soud - pozn. red.) jurisdikci ho soudit," sdělil serveru The Telegraph lidskoprávní advokát Geoffrey Robertson. Nevylučuje ale, že se situace může obrátit. "Existuje mnoho precedentů týkajících se lidí, kteří vypadali, že jsou v bezpečí, ale náhle se pro své ochránce stali nepohodlnými," dodává.
Rovněž OSN v roce 2011 založila vlastní nezávislou vyšetřovací komisi, která prošetřuje porušování lidských práv v Sýrii. Namísto dokumentů se opírá zejména o svědecké výpovědi a její mandát nevede až ke stíhání viníků.