Stahuje se Rusko ze Sýrie, nebo ne? Ruské lodě vozí víc výzbroje než dřív, tady jsou důkazy

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 31. 3. 2016 9:49
Agentura Reuters detailně zkoumala dostupná data o přepravě vojenského materiálu, údaje ze zdrojů tajných služeb námořnictva a fotografie ruských lodí, které projely na cestě z Černého do Středozemního moře Bosporem. Podle ní nic nenasvědčuje tomu, že by se "syrský expres" - flotila pověřená zásobováním ruských jednotek v Sýrii - jakkoliv zmenšoval. Právě naopak.
Ruské námořnictvo odpaluje rakety směr Sýrie.
Ruské námořnictvo odpaluje rakety směr Sýrie. | Foto: Reuters

Moskva – Když Vladimir Putin oznámil stažení podstatné části ruského kontingentu ze Sýrie, očekávalo se, že se armádní ledoborec Jauza - jedno z nejdůležitějších zásobovacích plavidel vojenské mise na Blízkém východě - vrátí do svého domovského přístavu v Arktidě. Nestalo se.

Jauza byla součástí takzvaného "syrského expresu“. Flotily, pověřené zásobováním ruských jednotek v Sýrii.

Jak zjistila agentura Reuters, pouhé tři dny po Putinově prohlášení loď černomořský přístav Novorosijsk opustila, aby znovu zamířila do syrského Tartúsu, kde má Moskva námořní základnu.

Co přesně Jauza vezla, není známo. Ať už byl ale náklad jakýkoliv, zásilka byla pořádně těžká. Loď seděla na moři tak, že čáru ponoru bylo stěží vidět.

Jauza ale nebyla sama. Během dvou týdnů po Putinově překvapivém "stáhněte se" došlo k přesunu dalších ruských lodí. Podle analýzy agentury Reuters teď dokonce Moskva do Sýrie přesouvá více výzbroje a vojenského materiálu, než kolik z oblasti odváží.

Pohyb lodí mezi Černým mořem a Tartúsem – ačkoliv je zdokumentován jen zběžně – naznačuje, že Rusko dál intenzivně buduje armádní infrastrukturu v Sýrii a zajišťuje nové dodávky pro armádu prezidenta Bašára Asada. Mimo jiné proto, aby mohlo svou vojenskou přítomnost v Sýrii v případě potřeby znovu rychle navýšit.

Redukce dodávek? Není důvod

Vedle válečného přístavu v Tartúsu využívají Rusové ještě leteckou základnu Hmejmím. Putin už oznámil, že si Rusko obě zařízení nechá - a že obě musí být náležitě střežena.

"Jelikož větší část kontingentu v podstatě zůstává na místě, neexistuje žádný důvod k tomu, aby byla přeprava vojenského materiálu nějak zredukována," říká Michail Barabanov, vedoucí výzkumník moskevského think-tanku CAST, který se zabývá vojenskými záležitostmi.

"Dodávky pro syrskou armádu zůstanou stejně významné jako dosud."

Moskva neprozradila, jak početné její jednotky v Sýrii jsou. Ani neposkytla žádné podrobnosti týkající se stažení armádních sil.

Agentura Reuters ve své analýze dospěla k závěru, že Rusko stáhlo ze Sýrie v průběhu několika dní po Putinově oznámení přibližně polovinu svého vzdušného kontingentu. Přesný počet ruských letounů v Sýrii je vojenským tajemstvím, Reuters však uvádí, že v zemi je ještě zhruba 36 stíhacích letadel a bombardérů.

V pondělí ruská státní televize oznámila, že Sýrii opustily tři bojové helikoptéry, společně s podpůrnými letouny.

Palebná síla na moři

Po prozkoumání dat o přepravě vojenského materiálu, oficiálních informací, údajů ze zdrojů tajných služeb námořnictva a fotografií ruských lodí, které projely na cestě z Černého do Středozemního moře Bosporem, nic nenasvědčuje tomu, že by byl "syrský expres" co do objemu jakkoliv redukován.

Rusko své námořní síly ve Středozemním moři naopak velmi pravděpodobně ještě posílilo. Poblíž syrského pobřeží má teď víc lodí než v době, kdy Putin přišel se svým prohlášením.

Za úkol zjevně mají chránit transportní plavidla s vojenským materiálem.

Jejich přítomnost navíc Rusku umožňuje odpálit z moře proti nepřátelským cílům střely s plochou dráhou letu.

Moskva má ve Středozemním moři podle všeho více než tucet vojenských plavidel. Včetně válečné lodi Zeljonyj Dol, vybavené střelami s plochou dráhou letu Kalibr.

Ty kopírují terén s přesností zásahu tři metry, jak alespoň tvrdí ruská státní média a databáze turecké internetové stránky Bosphorus Naval News.

"Úlohou těchto námořních sil je zajistit činnost 'syrského expresu' a demonstrovat svou sílu Západu a pak také Turecku,“ vysvětluje analytik Barabanov.

Těžký náklad

Od okamžiku, kdy Moskva stahování ze Sýrie oznámila, vyslalo Rusko do oblasti společně s Jauzou dvě vyloďovací plavidla – lodi Cesar Kunikov a Saratov.

Saratov byl podle všeho plně naložen. Když nedávno proplouval Bosporem a Dardanelami, čára ponoru byla jednoznačně výše, než když putoval 14. března opačným směrem - do Ruska.

Ve stejném čase byla dvě válečná plavidla – Alexander Otrakovskij a Minsk  a také doprovodná loď Dvinica-50 vyfotografována tureckými blogery, když projížděla Bosporem směrem na sever. Přinejmenším dvě z těchto plavidel, Alexandrer Otrakovskij a Dvinica-50, cestou zpět vypadaly, že se vrací bez nákladu.

Minsk mezitím znovu zamířil k břehům Sýrie. V úterý byl vyfotografován, jak projíždí Bosporem. Čára ponoru byla opět značně vysoko.

Když si představíme, s jakými ambicemi Rusové do Sýrie šli, tak z těch původních cílů jich splnili naprosté minimum, říká Michael Romancov. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy