Syrská armáda útočila na civilisty, zemřely ženy i děti. Svět řeší, co s Asadem

ČTK ČTK
1. 4. 2016 22:30
Francie odsoudila čtvrteční nálety syrského letectva v Dajr As-Sáfíru u Damašku, při nichž zemřelo 33 lidí. Syrská armáda sice tvrdí, že útočila na teroristy, avšak organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že zemřeli hlavně civilisté, mezi nimiž byly ženy a děti. Mírové rozhovory, které zprostředkovává OSN, by měly pokračovat třetím kolem od 9. dubna. Jednat se má o přechodné vládě a budoucím uspořádání Sýrie. Jedním z komplikovaných bodů je budoucí role Asada.
Sýrie, 1. dubna 2016. Maaret al-Numa, Idlib
Sýrie, 1. dubna 2016. Maaret al-Numa, Idlib | Foto: Reuters

Damašek/Paříž/Moskva - Nálety syrského letectva na město u Damašku jsou podle Francie porušením příměří a ohrožují snahu o politické řešení syrské války, sdělil  v reakci na čtvrteční útoky mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Romain Nadal. V Dajr As-Sáfíru u Damašku při nich zemřelo 33 lidí.

Syrská armáda sice tvrdí, že útočila na teroristy, avšak organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že zemřeli hlavně civilisté, mezi nimiž byly ženy a děti.

"Francie odsuzuje nálety syrského režimu. Tyto útoky, které záměrně cílí na civilisty, a to i na děti, dokazují, že režim pokračuje v porušování příměří. Takové činy mají vystrašit Syřany a podkopat úsilí světa při hledání politického řešení," řekl Nadal.

Příměří bylo v Sýrii vyhlášeno koncem února a podle většiny zdrojů je v zásadě dodržováno. Netýká se ale islámských radikálních skupin, proti nimž boje i nálety pokračují.

Syrský prezident Bašár Asad, který tento týden poskytl rozhovor ruské agentuře RIA Novosti, kromě jiného řekl, že příměří je velký úspěch a je dodržováno.

Otázka č. 1: Co bude s Asadem?

Mírové rozhovory, které zprostředkovává OSN, by měly podle představ jejich koordinátora Staffana de Mistury pokračovat třetím kolem od 9. dubna. Jednat se má o přechodné vládě a budoucím uspořádání Sýrie. Jedním z komplikovaných bodů je budoucí role Asada. Panarabský list Al-Haját ve čtvrtek napsal, že se Rusko s USA dohodly na tom, že bude Asad moci odjet do jiné země. Kreml to ale rychle popřel a ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov se k tomu dnes znovu vrátil.

Označil to za "špinavý" únik informací. "Naši američtí partneři nemohou veřejně zpochybňovat zásadu, že o budoucnosti Sýrie může rozhodovat jedině syrský národ. V těchto špinavých únicích překrucujících skutečnost vidíme neschopnost Washingtonu přesvědčit své spojence o tom, aby dali Syřanům právo rozhodovat o své budoucnosti i o tom, kdo je povede," řekl Lavrov.

Podle nejmenovaného zdroje Al-Hajátu americký ministr zahraničí John Kerry už informoval některé arabské země, že se USA s Ruskem dohodly o Asadově budoucím osudu, avšak Kerry prý říká, že "čas a politický kontext jsou zatím nejasné". O tom, že je Rusko ochotné souhlasit s odstoupením Asada, se objevily informace několikrát v minulosti, ale nikdy se nepotvrdily.

Lavrov v pátek se svým americkým protějškem opět telefonicky hovořil. Jak oznámila ruská diplomacie, informoval ho mimo jiné o tom, že radikálové stále přecházejí hranici z Turecka do Sýrie. "Lavrov znovu upozornil na turecko-syrskou hranici, která je i nadále propustná. Podle našich údajů je využívaná k transferu extremistů přes Turecko do Sýrie," uvedlo ministerstvo. Lavrov již v březnu vyzval k dodržování rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které požadují zákaz obchodování s ropou s Islámským státem a rovněž žádají zastavení přesunu teroristů do Sýrie ze zemí včetně Turecka.

Záběry z dronu ukazují, v jakém stavu je po vyhnání Islámského státu pouštní město Palmýra, které je zapsáné na seznamu světového dědictví UNESCO. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy