Syrská armáda útočila na civilisty, zemřely ženy i děti. Svět řeší, co s Asadem

ČTK ČTK
1. 4. 2016 22:30
Francie odsoudila čtvrteční nálety syrského letectva v Dajr As-Sáfíru u Damašku, při nichž zemřelo 33 lidí. Syrská armáda sice tvrdí, že útočila na teroristy, avšak organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že zemřeli hlavně civilisté, mezi nimiž byly ženy a děti. Mírové rozhovory, které zprostředkovává OSN, by měly pokračovat třetím kolem od 9. dubna. Jednat se má o přechodné vládě a budoucím uspořádání Sýrie. Jedním z komplikovaných bodů je budoucí role Asada.
Sýrie, 1. dubna 2016. Maaret al-Numa, Idlib
Sýrie, 1. dubna 2016. Maaret al-Numa, Idlib | Foto: Reuters

Damašek/Paříž/Moskva - Nálety syrského letectva na město u Damašku jsou podle Francie porušením příměří a ohrožují snahu o politické řešení syrské války, sdělil  v reakci na čtvrteční útoky mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Romain Nadal. V Dajr As-Sáfíru u Damašku při nich zemřelo 33 lidí.

Syrská armáda sice tvrdí, že útočila na teroristy, avšak organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že zemřeli hlavně civilisté, mezi nimiž byly ženy a děti.

"Francie odsuzuje nálety syrského režimu. Tyto útoky, které záměrně cílí na civilisty, a to i na děti, dokazují, že režim pokračuje v porušování příměří. Takové činy mají vystrašit Syřany a podkopat úsilí světa při hledání politického řešení," řekl Nadal.

Příměří bylo v Sýrii vyhlášeno koncem února a podle většiny zdrojů je v zásadě dodržováno. Netýká se ale islámských radikálních skupin, proti nimž boje i nálety pokračují.

Syrský prezident Bašár Asad, který tento týden poskytl rozhovor ruské agentuře RIA Novosti, kromě jiného řekl, že příměří je velký úspěch a je dodržováno.

Otázka č. 1: Co bude s Asadem?

Mírové rozhovory, které zprostředkovává OSN, by měly podle představ jejich koordinátora Staffana de Mistury pokračovat třetím kolem od 9. dubna. Jednat se má o přechodné vládě a budoucím uspořádání Sýrie. Jedním z komplikovaných bodů je budoucí role Asada. Panarabský list Al-Haját ve čtvrtek napsal, že se Rusko s USA dohodly na tom, že bude Asad moci odjet do jiné země. Kreml to ale rychle popřel a ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov se k tomu dnes znovu vrátil.

Označil to za "špinavý" únik informací. "Naši američtí partneři nemohou veřejně zpochybňovat zásadu, že o budoucnosti Sýrie může rozhodovat jedině syrský národ. V těchto špinavých únicích překrucujících skutečnost vidíme neschopnost Washingtonu přesvědčit své spojence o tom, aby dali Syřanům právo rozhodovat o své budoucnosti i o tom, kdo je povede," řekl Lavrov.

Podle nejmenovaného zdroje Al-Hajátu americký ministr zahraničí John Kerry už informoval některé arabské země, že se USA s Ruskem dohodly o Asadově budoucím osudu, avšak Kerry prý říká, že "čas a politický kontext jsou zatím nejasné". O tom, že je Rusko ochotné souhlasit s odstoupením Asada, se objevily informace několikrát v minulosti, ale nikdy se nepotvrdily.

Lavrov v pátek se svým americkým protějškem opět telefonicky hovořil. Jak oznámila ruská diplomacie, informoval ho mimo jiné o tom, že radikálové stále přecházejí hranici z Turecka do Sýrie. "Lavrov znovu upozornil na turecko-syrskou hranici, která je i nadále propustná. Podle našich údajů je využívaná k transferu extremistů přes Turecko do Sýrie," uvedlo ministerstvo. Lavrov již v březnu vyzval k dodržování rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které požadují zákaz obchodování s ropou s Islámským státem a rovněž žádají zastavení přesunu teroristů do Sýrie ze zemí včetně Turecka.

Záběry z dronu ukazují, v jakém stavu je po vyhnání Islámského státu pouštní město Palmýra, které je zapsáné na seznamu světového dědictví UNESCO. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 29 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy