Syrští povstalci se zmocnili města Tasíl na jihu Sýrie. Do Palmýry se vrací život

ČTK ČTK
9. 4. 2016 21:33
Tasíl na jihu Sýrie bylo v rukou přívrženců Islámského státu. Do osvobozeného historického města Palmýra se mezitím vrací vyhnaní obyvatelé. "Náš boj proti nim (Islámskému státu) bude pokračovat, dokud od nich oblast nevyčistíme," řekl mluvčí povstalecké skupiny.
Syrská armáda v Palmýře - Ilustrační foto
Syrská armáda v Palmýře - Ilustrační foto | Foto: Reuters

Syrští povstalci se zmocnili města Tasíl v jižní provincii Dará, které bylo dosud v rukou bojovníků oddaných takzvanému Islámskému státu (IS).

Do historického města Palmýra, které nedávno dobyla zpět syrská armáda, se mezitím začínají vracet rodiny.

Páteční dobytí Tasílu, o kterém informovali vzbouřenci a organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), je během dvou dnů již druhým úspěchem povstaleckých bojovníků. Při jiné ofenzivě získali od islamistů zpět město ar-Raj v provincii Halab u hranice s Tureckem.

Město Tasíl naopak leží poblíž hranice s Jordánskem a Golanských výšin, které okupuje Izrael. Povstalci z města vyhnali bojovníky ze skupin, které si říkají Mučedníci z Jarmúku a Músánovo hnutí a jsou loajální Islámskému státu.

"Náš boj proti nim bude pokračovat, dokud od nich oblast nevyčistíme," řekl mluvčí povstalecké skupiny Alavíjat Sajf aš-Šám, která je součástí povstalecké aliance na jihu Sýrie.

Někteří obyvatelé Palmýry, které vyhnali bojovníci IS, se dnes poprvé od května 2015 vrátili do města, jemuž se přezdívá "perla pouště", aby si prohlédli své domy. Uprchlíky, kteří se většinou uchýlili do města Homs, přivezl do Palmýry autobus, který pro ně nechala vypravit syrská vláda.

"První, co jsem na domě zkontroloval, byla střecha," řekl agentuře AFP osmašedesátiletý Chudr Hammúd. "Zdi, okna a dveře jsou stále na místě, to je dost na to, abych zpátky do Palmýry přivedl i svou rodinu," řekl státní úředník v penzi.

V Palmýře, která je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, žilo před začátkem konfliktu v Sýrii v roce 2011 odhadem 50 až 70 tisíc lidí. Během přítomnosti bojovníků IS jich bylo pouze 15 tisíc.

Záběry z dronu ukazují, v jakém stavu je po vyhnání Islámského státu pouštní město Palmýra, které je zapsáné na seznamu světového dědictví UNESCO. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 56 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy