Syrští povstalci se zmocnili města Tasíl na jihu Sýrie. Do Palmýry se vrací život

ČTK ČTK
9. 4. 2016 21:33
Tasíl na jihu Sýrie bylo v rukou přívrženců Islámského státu. Do osvobozeného historického města Palmýra se mezitím vrací vyhnaní obyvatelé. "Náš boj proti nim (Islámskému státu) bude pokračovat, dokud od nich oblast nevyčistíme," řekl mluvčí povstalecké skupiny.
Syrská armáda v Palmýře - Ilustrační foto
Syrská armáda v Palmýře - Ilustrační foto | Foto: Reuters

Syrští povstalci se zmocnili města Tasíl v jižní provincii Dará, které bylo dosud v rukou bojovníků oddaných takzvanému Islámskému státu (IS).

Do historického města Palmýra, které nedávno dobyla zpět syrská armáda, se mezitím začínají vracet rodiny.

Páteční dobytí Tasílu, o kterém informovali vzbouřenci a organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), je během dvou dnů již druhým úspěchem povstaleckých bojovníků. Při jiné ofenzivě získali od islamistů zpět město ar-Raj v provincii Halab u hranice s Tureckem.

Město Tasíl naopak leží poblíž hranice s Jordánskem a Golanských výšin, které okupuje Izrael. Povstalci z města vyhnali bojovníky ze skupin, které si říkají Mučedníci z Jarmúku a Músánovo hnutí a jsou loajální Islámskému státu.

"Náš boj proti nim bude pokračovat, dokud od nich oblast nevyčistíme," řekl mluvčí povstalecké skupiny Alavíjat Sajf aš-Šám, která je součástí povstalecké aliance na jihu Sýrie.

Někteří obyvatelé Palmýry, které vyhnali bojovníci IS, se dnes poprvé od května 2015 vrátili do města, jemuž se přezdívá "perla pouště", aby si prohlédli své domy. Uprchlíky, kteří se většinou uchýlili do města Homs, přivezl do Palmýry autobus, který pro ně nechala vypravit syrská vláda.

"První, co jsem na domě zkontroloval, byla střecha," řekl agentuře AFP osmašedesátiletý Chudr Hammúd. "Zdi, okna a dveře jsou stále na místě, to je dost na to, abych zpátky do Palmýry přivedl i svou rodinu," řekl státní úředník v penzi.

V Palmýře, která je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, žilo před začátkem konfliktu v Sýrii v roce 2011 odhadem 50 až 70 tisíc lidí. Během přítomnosti bojovníků IS jich bylo pouze 15 tisíc.

Záběry z dronu ukazují, v jakém stavu je po vyhnání Islámského státu pouštní město Palmýra, které je zapsáné na seznamu světového dědictví UNESCO. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 3 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy