Pchjongjang/Soul - Severní Korea disponuje armádou hackerů, která je schopna paralyzovat celá města a - byť to může znít přehnaně - v jejíchž silách je přes internet i zabíjet.
Dokáže se totiž nabourat do systémů klíčových institucí a podniků, jako jsou například jaderné elektrárny, vodní přehrady nebo třeba zbraňové systémy.
Tvrdí to alespoň Kim Heung-Kwang, někdejší severokorejský expert na informační technologie, který v roce 2004 zběhl na jih.
Muž, jenž dvacet let vyučoval počítačovou vědu na technické univerzitě ve druhém největším severokorejském městě Hamhung, v rozhovoru pro britskou stanici BBC prohlásil, že režim v KLDR má k dispozici na 6000 hackerů a do kybernetické armády investuje 10 až 20 procent ročního vojenského rozpočtu.
Izraelská metoda
Příslušníci elitní jednotky s krycím názvem Výbor 121, kteří operují z čínského území, jsou prý vycvičeni k použití techniky zvané Stuxnet.
Stuxnet je počítačový červ - pravděpodobně izraelské provenience -, který byl schopen proniknout do řídicích systémů sofistikovaných průmyslových zařízení, například již zmíněných jaderných elektráren.
Princip spočívá v tom, že škodlivý software odhalí slabinu v operačním systému, o níž výrobce ještě neví, a nepozorovaně jejím prostřednictvím systém ovládne, aniž by jeho uživatel či provozovatel cokoliv tušil.
A podle Kima Heunga-Kwanga Severokorejci o takových slabinách v jihokorejských, ale i amerických a evropských systémech vědí a jsou schopni je využít.
Napadení tohoto charakteru mohou mít stejné dopady jako vojenský útok, mohou zabíjet lidi a ničit celá města.
"Napadení tohoto charakteru mohou mít stejné dopady jako vojenský útok. Mohou zabíjet lidi a ničit celá města," varuje expert, jenž je podle svých slov s lidmi z Výboru 121 stále v kontaktu.
"Severní Korea má připraven plán útoku ve stylu Stuxnet a je pravděpodobné, že ho naplní."
Útok na jadernou elektrárnu už proběhl
Důkaz pravdivosti jeho slov není třeba složitě hledat. Už loni hackeři KLDR napadli vodní a jadernou elektrárnu Korea Hydro and Nuclear Power Plant (KHNP).
Zmocnili se plánů komplexu, dat zaměstnanců a hrozili jeho zničením. "Až do řídicího systému reaktoru se nedostali, kdyby se jim to ale povedlo, mohlo by to vést ke katastrofě nedozírných následků," varoval Kim Heung-Kwang.
Stejně tak to byli nejspíš právě Severokorejci, kdo před vydáním satirického filmu o fiktivním atentátu na Kim Čong-una napadl systémy produkční společnosti Sony Pictures.
Výbor 121 podle západních zpravodajských služeb funguje od pozdních devadesátých let a jeho ústředí se nachází v Číně, v suterénu vyhlášené korejské restaurace.