kybernetika

Česko budou v kyberprostoru bránit vojenští zpravodajové, budou moci zahájit protiútok

Obranu České republiky v kybernetickém prostoru zřejmě dostane na starosti Vojenské zpravodajství, tedy armádní tajná služba. Vojenští zpravodajci by díky novele měli získat pravomoc ke kybernetickému protiútoku. Počítá s tím vládní novela, kterou ve středu sněmovna podpořila v úvodním kole projednávání. Před dalším schvalováním předlohu posoudí sněmovní výbory pro obranu a ústavně-právní.

"Hlavním cílem návrhu je, abychom byli schopni adekvátně reagovat na reálná ohrožení," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Smyslem navrhovaných změn v žádném případě není snaha o omezení svobody občanů, ale naopak obrana proti útokům a hrozbám mířícím na základní práva a svobody, zdůraznil.

Zamítnutí předlohy neúspěšně požadoval poslanec SPD Pavel Jelínek, obával se zásahů do soukromí lidí na internetu nebo prostřednictvím aplikací v mobilních telefonech. Výhrady měli poskytovatelé internetového připojení. Ministr k tomu poznamenal, že na základě připomínek by předloha měla být ve Sněmovně upravena

Zdroj: ČTK

USA prodloužily licenci pro obchodování s Huawei do 15. května

Americká vláda prodloužila licenci, která umožňuje podnikům ze Spojených států obchodovat s čínským výrobcem telekomunikačního zařízení Huawei Technologies, do 15. května. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Platnost dosavadní dočasné licence měla skončit 1. dubna, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Pokračovat