kybernetika

O kybernetickou obranu Česka se bude starat Vojenské zpravodajství, zákon podepsal prezident Zeman

O kybernetickou obranu Česka se bude starat Vojenské zpravodajství, tedy armádní tajná služba. Vládní novelu, jež to předpokládá, ve středu podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Vojenští zpravodajci získají v krajních případech i právo ke kybernetickému protiútoku.

Vojenské zpravodajství bude podle předlohy vyhledávat v kybernetickém prostoru jevy, které svědčí o kybernetickém útoku proti Česku. Spolupracovat na tom bude s dalšími státními orgány a institucemi. Armádní zpravodajci hrozbu vyhodnotí a rozhodnou, který ze státních orgánů by proti ní měl zasáhnout, zakročit budou moci i sami.

V krajním případě by Vojenské zpravodajství mohlo zvolit aktivní zásah. Půjde o případy, když budou například kvůli vyřazení informačních systémů nemocnic nebo elektráren ohroženy životy lidí a navíc nebude možné postupovat jinak.

Zdroj: ČTK

O kyberbezpečnost Česka se budou nově starat vojenští zpravodajci

O kybernetickou obranu Česka se bude starat Vojenské zpravodajství, tedy armádní tajná služba. Vládní novelu, jež to předpokládá, ve středu schválil Senát. Vojenští zpravodajci získají v krajních případech i právo ke kybernetickému protiútoku. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Vojenské zpravodajství bude podle předlohy vyhledávat v kybernetickém prostoru jevy, které svědčí o kybernetickém útoku proti Česku. Spolupracovat na tom bude s dalšími státními orgány a institucemi. Armádní zpravodajci hrozbu vyhodnotí a rozhodnou, který ze státních orgánů by proti ní měl zasáhnout, zakročit budou moci i sami. V krajním případě by Vojenské zpravodajství mohlo zvolit i aktivní zásah.

Zpravodajci dostanou pravomoc umísťovat do určených bodů veřejných komunikačních sítí detekční prostředky. Po sněmovních úpravách zákon umožní dobrovolnou dohodu Vojenského zpravodajství s operátory. Zpravodajci by tak místo vlastních zařízení mohli využívat schopnosti a technické možnosti operátorů. Nasazení vlastních systémů detekce by bylo až poslední možností.

Sněmovna umožnila Vojenskému zpravodajství také předávání jeho poznatků a vydávání varování soukromým subjektům o možných hrozbách a chystaných kybernetických útocích na jejich sítě. Kvůli novému úkolu bude moci armádní tajná služba přijmout i lidi, kteří nesplňují kvalifikační předpoklady nebo podmínky zdravotní způsobilosti stanovené pro příslušné služební místo.

Ministerstvo obrany novelu zdůvodňuje potřebou vytvoření schopnosti provádět široké spektrum operací v kybernetickém prostoru. Česko by díky tomu mělo být schopné zasáhnout proti závažným kybernetickým útokům, které by proti němu směřovaly.

Zdroj: ČTK

Česko budou v kyberprostoru bránit vojenští zpravodajové, budou moci zahájit protiútok

Obranu České republiky v kybernetickém prostoru zřejmě dostane na starosti Vojenské zpravodajství, tedy armádní tajná služba. Vojenští zpravodajci by díky novele měli získat pravomoc ke kybernetickému protiútoku. Počítá s tím vládní novela, kterou ve středu sněmovna podpořila v úvodním kole projednávání. Před dalším schvalováním předlohu posoudí sněmovní výbory pro obranu a ústavně-právní.

"Hlavním cílem návrhu je, abychom byli schopni adekvátně reagovat na reálná ohrožení," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Smyslem navrhovaných změn v žádném případě není snaha o omezení svobody občanů, ale naopak obrana proti útokům a hrozbám mířícím na základní práva a svobody, zdůraznil.

Zamítnutí předlohy neúspěšně požadoval poslanec SPD Pavel Jelínek, obával se zásahů do soukromí lidí na internetu nebo prostřednictvím aplikací v mobilních telefonech. Výhrady měli poskytovatelé internetového připojení. Ministr k tomu poznamenal, že na základě připomínek by předloha měla být ve Sněmovně upravena

Zdroj: ČTK

USA prodloužily licenci pro obchodování s Huawei do 15. května

Americká vláda prodloužila licenci, která umožňuje podnikům ze Spojených států obchodovat s čínským výrobcem telekomunikačního zařízení Huawei Technologies, do 15. května. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Platnost dosavadní dočasné licence měla skončit 1. dubna, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Pokračovat