Jak vznikl Arabský mírový plán?
- Tzv. Arabský mírový plán byl navržen Saúdskou Arábií. V březnu 2002 byl schválen na bejrútském summitu Ligy arabských států
- Dokument požaduje, aby se Izrael stáhnul z palestinských území, která okupuje od tzv. Šestidenní války z roku 1967. Dále volá po "spravedlivém" řešení problému palestinských uprchlíků v souladu s rezolucí OSN č. 194. Plán dále počítá s vytvořením palestinského státu na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy s východním Jeruzalémem jako hlavním městem.
Co nabízejí arabské státy na oplátku?
- Arabské státy budou považovat arabsko-izraelský konflikt za ukončený a uzavřou mírovou smlouvu s Izraelem. Arabský mírový plán byl dokonce zmiňován jako základ mírového plánu známého coby "Cestovní mapa", který představil v dubnu 2002 tzv. Blízkovýchodní kvartet: USA, EU, OSN a Rusko.
Jak se na plán dívá Izrael?
- Izrael se saúdským mírovým plánem z počátku příliš nezabýval. Během bejrútského summitu, kde byl schválen, totiž došlo k velkému sebevražednému útoku v izraelském městě Netanja. To vedlo k vojenské operaci na Západním břehu Jordánu, včetně obklíčení ramalláhského sídla někdejšího palestinského premiéra Jásira Arafáta.
- Izraelští politici nicméně v posledních týdnech dali najevo, že arabský mírový plán obsahuje pozitivní části. Otázky návratu k hranicím před rokem 1967, statutu Jeruzaléma a palestinských uprchlíků však Izrael vidí jako "problematické".
Je plán přijatelný pro Palestince?
- Palestinský prezident Mahmúd Abbás saúdskou mírovou iniciativu vítá. Islamisté z vládního hnutí Hamás plán neakceptovali. Argumentují tím, že jejich cílem je nahradit Izrael islámským státem. Vůdci konkurenčního Fatáhu, který nyní s Hamásem tvoří vládu národní jednoty, nicméně už dříve nabídli, že s židovským státem uzavřou dlouhodobé příměří, pokud se vrátí k hranicím před rokem 1967