Saúdskoarabská novinářka Manal aš-Šarifová stála 11. září 2001 na newyorském Manhattanu přesně ve chvíli, kdy na město zaútočili teroristé. Neváhala a kontaktovala svého šéfa, aby mu nabídla exkluzivní zpravodajství a reportáže z místa, které otřáslo lidskými dějinami. Ten ji však odbyl s tím, že nevěří práci ženy, napsal list The New York Times.
Přichází období změn
Časy se ale postupně mění i v Saúdské Arábii. Šarifová se od nepříjemného incidentu vypracovala v místním plátku až na pozici jednoho z hlavních redaktorů a sama potvrzuje, že celá země prochází obdobím významných změn, za nimiž stojí i teroristický útok na New York.
PŘEČTĚTE SI: Muslimští lídři vyzývají k reformám
Navzdory přetrvávajícím omezením ale nepřestává věřit a vyjmenovává změny, které se v jedné z nejkonzervativnějších islámských zemí již odehrály. Před nedávnem se dvě ženy dočkaly zvolení do dvanáctičlenného představenstva hospodářské komory ve městě Džidda. Žádná žena v monarchii se dosud nemohla takto viditelným a vysokým postem pochlubit.
Občanský průkaz i ženám
Ještě před pár lety byly místní ženy z veřejného života zcela vyloučeny. Nyní se jejich fotografie objevují na titulních stranách nejvýznamnějších místních deníků. Získaly dokonce i vlastní občanské průkazy a již nejsou jen bezvýznamným jménem na průkazu svého manžela či otce. Když Šarifová cestovala v roce 2001 do New Yorku, musel ji doprovázet manžel. Nyní může cestovat sama, stále však potřebuje manželovo svolení.
Tisíce muslimů se do Mekky nepodívají NAJDETE ZDE
Výčet dosažených pokroků ale může pokračovat. První univerzity otevřely speciální studijní programy pro ženy. Nechat se rozvést s manželem je nyní mnohem jednodušší a k založení soukromé společnosti již ženy nepotřebují žádného nastrčeného společníka. Na první pohled se může zdát, že jednotlivé změny nejsou až tak podstatné, ale dohromady tvoří opravdový pokrok. "Byly jsme ještě méně než nuly," říká Šarifová, která nyní čeká narození sedmého potomka a jejíž nejstarší dcera již studuje první ročník architektury. "Nyní máme důvod být optimistické," dodává.
Ženy - nevyužitý zdroj peněz
Důvodů, které zažehly plamen změn, je hned několik. Jedním z nich jsou právě útoky z 11. září. Většina teroristů tehdy pocházela ze Saúdské Arábie. Po zničení newyorských "dvojčat" navíc zemi zasáhla vlna násilí, kterou rozpoutali příslušníci teroristické organizace Al-Káida. Druhým důvodem je obrovský dluh, který Saúdské Arábii vznikl v souvislosti s válkou v Perském zálivu. Země tehdy nutně potřebovala finance a ženy představovaly nevyužitý zdroj peněz. Důležité roli v modernizaci země sehrál také nový král Abdalláh.
Postupně ale sílí i hlas místního ženského hnutí. Saúdskoarabské ženy však nehlásají feminismus, ale spíše se snaží využít koránu, aby dosáhly rovnoprávného postavení. Když například Saúdští Arabové trvají na zákazu řízení pro ženy, aktivistky jim oponují, že korán předvídá den, kdy žena bude moci cestovat sama. Prorokova žena Chadidža navíc byla velmi významnou obchodnicí. "O našem náboženství nemáme dostatečné povědomí," tvrdí Ghada Angawiová, která ženy učí využívat korán v boji za svá práva.