Muslimští lídři vyzývají k reformám

rst, Reuters
8. 12. 2005 9:14
Mekka - Saudskoarabský král Abdulláh vyzval muslimské vůdce, aby zasáhli proti extrémistům, kteří ohrožují jejich region.
Zatímco saudskoarabský král Abdulláh na summitu v Mekce odmítal žádosti o autogram...
Zatímco saudskoarabský král Abdulláh na summitu v Mekce odmítal žádosti o autogram... | Foto: Reuters

Na setkání Organizace islámské konference, největší světové muslimské organizace v muslimském svatém městě Mekce král Abduláh prohlásil, že miliarda muslimů je oslabená a rozdělená. 

"Srdce věřících krvácí, když vidí, jak jejich nádherná civilizace upadá z výšin své slávy až na dno slabosti a jak je unášena ďábelskými a kriminálními gangy, které pustoší celou zemi," řekl Abdulláh.

Saudská Arábie, která byla domovem pro 15 z 19 členů Al-Káidy, kteří unesli 11. září 2001 letadla a zabili ve Spojených státech tři tisíce lidí, čelí vzrůstající vlně násilí.

Saúdové chtějí více podpořit vzdělání

Američtí kritici obvinili tvrdou královskou wahhábistickou školu islámu ze záměrného pěstování extrémismu. Saudské úřady však tvrdí, že čelí bojovníkům pomocí přísných bezpečnostních opatření a také tažením proti sympatizantům těchto extremistických skupin.

Král Abdulláh chce prosadit větší toleranci ve společnosti hlavně prostřednictvím vzdělávání. "Těším se na šíření umírněnosti, která ztělesňuje toleranci islámu."

Král promluvil na úvod dvoudenního summitu 57 muslimských států v Mekce. Ten byl svolán, aby upozornil na vážná nebezpečí, kterým musí čelit muslimské národy.

Nejednotnost a neshoda

"Nemůžeme si dovolit takový luxus, abychom obviňovali druhé z našich problémů," uvedl generální sekretář organizace Ekmelettin Ihsanoglu ve svém projevu. Muslimský svět se podle něj potýká s jednou "z nejkritičtějších dob své historie". "Bezmocnost a beznaděj vedou k nárůstu a šíření extremistických idejí," řekl.

Malajský premiér Abdulláh Ahmad Badawi varoval také před tím, že muslimové po celém světě jsou daleko méně jednotní, než tomu bylo kdykoliv jindy za čtrnáct století islámské historie.

"Tisíce našich bratrů a sester v Iráku, Afghánistánu, Sýrii, Íránu, Súdánu a dalších místech žijí ve strachu z hrozby války a násilí," řekl Badawi. "Mnohem více jich žije pod hranicí chudoby a v zaostalosti."

...jeho jordánský kolega a jmenovec král Abdulláh pozorně naslouchal jednomu z projevů.
...jeho jordánský kolega a jmenovec král Abdulláh pozorně naslouchal jednomu z projevů. | Foto: Reuters

Setkání v Mekce by mělo povzbudit politické a sociální reformy v muslimských zemích. Politici se chtějí shodnout na vytvoření desetiletého plánu, jehož výsledkem by mělo být lepší školství, rychlejší ekonomický rozvoj, oslabení náboženských extremistů a lepší postavení žen v muslimských společnostech.

 

Právě se děje

Další zprávy