Las Vegas - Americký prezident Donald Trump ve středu navštívil Las Vegas, kde osamělý střelec v neděli během country koncertu zabil 58 lidí a dalších více než 500 zranil. Jde o největší obdobný masakr v historii USA.
Prezident vyzdvihl hrdinství policistů, záchranářů, kteří přímo na místě, ještě během vražedné střelby, pomáhali zraněným a šokovaným lidem. "Byl jsem vaším fanouškem už předtím a teď jsem ještě větším," uvedl Trump.
President Trump in Las Vegas: “The mass murder that took place on Sunday night fills America’s heart with grief” https://t.co/bGlVGUD9o7
— CNN Politics (@CNNPolitics) October 4, 2017
Společně s první dámou navštívili nemocnici se zraněnými, kde poděkovali i ošetřujícímu personálu.
Právě během této návštěvy ovšem padl dotaz na téma, které celou tragédií v Las Vegas rámuje a rezonuje rozjitřenou společností. Na násilí způsobené používáním zbraní v USA.
Na to teď není čas
"Dnes o tom nebudeme mluvit, nebudeme," vyhnul se Donald Trump odpovědi.
Amerika už touto otázkou ale beztak žije. Jak už v úterý připustil sám Trump, když uvedl, že v budoucnu se k problematice střelných zbraní vrátí.
"Časem budeme hovořit o zákonech o držení střelných zbraní," prohlásil.
Debata o nich už ale nyní rozděluje Spojené státy a nevypadá to, že by se názory obou táborů po událostech v Las Vegas jakkoli přibližovaly.
Naopak.
Jedním z vůbec prvních hlasů byl přitom americký countryový kytarista Caleb Keeter, který v Las Vegas vystoupil jen pár hodin před masakrem.
Jeho názor ovšem mohl být pro mnohé fanoušky country překvapivý.
"Celý svůj život jsem byl zastáncem 2. dodatku. Až do událostí včerejší noci. Už toho bylo dost," napsal kytarista na Twitter v odkazu na dodatek americké ústavy, který Američanům zaručuje právo vlastnit a nosit střelné zbraně.
Caleb Keeter, a guitarist for the Josh Abbott Band, says living through the mass shooting in Las Vegas has caused him to change his stance on gun controlhttps://t.co/BYup7VKifw pic.twitter.com/PB6Dl0ibYL
— BuzzFeed News (@BuzzFeedNews) October 2, 2017
Střílení, cena za život v Americe
Mnohá americká média k tomu upozornila, že právě kultura country muziky, její hudebníci a posluchači v USA patří k největším obhájcům svobodného přístupu ke zbraním.
Nejmocnější lobbistická organizace, která v USA zastupuje vlastníky a majitele zbraní, National Rifle Association (NRA), s touto komunitou vědomě a pečlivě udržuje a pěstuje silná zájmová pouta.
Skutečnost, že k vraždění tentokrát došlo právě na country festivalu, by podle některých komentátorů mohlo tuto symbiózu narušit. Oslabit sílu NRA a ve výsledku pootevřít dveře k přísnější zbraňové legislativě.
Jenže to jsou v aktuální americké debatě naprosto menšinové odhady.
"Po střílení v Las Vegas se vůbec nic nezmění," nadepsal bývalý demokratický kongresman Steve Israel svůj názorový text v deníku New York Times.
Podle Israeliho, který do loňského prosince v Kongresu strávil šestnáct let, není ostře politicky rozdělený Washington schopen žádnou restriktivní zbraňovou legislativu přijmout.
"Zbraňové násilí se stalo cenou za život v Americe. Je jako špatné počasí, hurikán tam či jinde, jako požár, plazící se z hor, jako náhlý, ale řídký útok aligátora," napsal pak komentátor Richard Cohen ve Washington Post.
"Dočkejte času. Budu tento sloupek psát znovu - do prázdné kolonky jen vyplním počet mrtvých," je přesvědčen Cohen, že přijdou další vražedná střílení.
Že to zní naprosto cynicky?
Bývalý politik Israel, komentátor Cohen a mnozí další, kteří se vyjádřili obdobně, však mají ke své skepsi přinejmenším dva dobré důvody.
30 milionů dolarů pro Trumpa
Současné rozložení politických sil ve Washingtonu. A za druhé dosavadní dlouholetou zkušenost.
Kdy ani zabíjení, jako byla například masová vražda malých školáků v Sandy Hooku v prosinci 2012 či masakr loni v Orlandu na Floridě, který byl se devětačtyřiceti oběťmi až do Las Vegas historicky nejhorším incidentem, nic nezměnila.
Mnozí demokratičtí politici teď po Las Vegas okamžitě vyzvali ke zpřísnění zákonů.
"Co Kongres může udělat - co Kongres musí udělat - je schválit zákony, které zajistí, aby naši občané byli v bezpečí," prohlásil například vůdce demokratů v Senátu Chuck Schumer.
Většinu v obou komorách Kongresu ale drží republikáni a ti jakoukoli zbraňovou restrikci odmítají. A jejich prezident Donald Trump sedí v Bílém domě.
V minulosti, ještě jako soukromá osoba, se Trump sice vyjadřoval za zpřísnění zákonů, v loňské předvolební kampani se ale už prezentoval jako neochvějný zastánce druhého dodatku.
Americká National Rifle Association (NRA) loni na podporu Trumpa v kampani utratila 30 milionů dolarů.
A už jako prezident Trump v jednom ze svých prvních výnosů zrušil exekutivní opatření svého předchůdce Baracka Obamy, které mělo zamezit prodeji zbraní lidem, kteří zároveň pobírají federální podporu pro "psychicky zdravotně omezené" osoby.
92 mrtvých denně
Mezi Američany je v současnosti podle analýzy listu The Washington Post 350 milionů střelných zbraní. Každý den v USA střelnou zbraní zahyne 92 lidí. Ze dvou třetin jde o sebevraždy, další zásadní položkou je pouliční, především drogová kriminalita.
Hromadná střílení, která si vyžádají nejméně čtyři zraněné či zabité, ovšem také mají svůj podíl.
Jen mezi dvěma posledními velkými incidenty, mezi loňským Orlandem a nyní Las Vegas, bylo takto zabito 585 lidí a 2156 zraněno.
"Potřebujeme kontrolu zbraní HNED. TEĎ," napsal v reakci na masakr v Las Vegas country kytarista Caleb Keeter.
Podle amerických médií se mu toto přání nevyplní.
Jediné, co se může stát, je, že v Kongresu budou nyní odloženy návrhy, které naopak předpokládaly další uvolnění zbraňových zákonů.