Amnesty International velebí Facebook a Twitter

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
13. 5. 2011 12:20
AI loni registrovala porušování lidských práv ve 157 zemích světa
Podle Amnesty byly loni porušována lidská práva ve 157 zemích světa
Podle Amnesty byly loni porušována lidská práva ve 157 zemích světa | Foto: Tomáš Adamec

Londýn - Svět nebyl v uplynulém roce v žádném případě místem, kde by vládla svoboda a dodržovala se lidská práva. Významný posun ale nastal v možnostech vzepřít se represivním režimům pomocí sociálních sítí, jako je Facebook či Twitter.

Konstatuje to výroční zpráva organizace Amnesty International vydaná v pátek v Londýně. Odrážejí se v ní v prvné řadě bouřlivé události, které v posledních měsících otřásaly arabským světem.

"Přes mobilní telefony a internet se šířily zprávy hovořící o zoufalé vzpouře a narůstající nespokojenosti s represivním státním aparátem," stojí v dokumentu, který představil generální tajemník organizace Salíl Shetty.

AI vítá společenské změny, které počátkem tohoto roku nastaly v Tunisku či Egyptě, upozorňuje ale na pokračující porušování lidských práv v celkem 157 zemích světa.

Mučení bylo podle Amnesty zaznamenáno v 98 z nich, v nejméně 89 státech je omezena svoboda slova. V Evropě k nim podle AI patří Bělorusko a Ukrajina.

Falešná naděje?

Amnesty poukazuje na to, že navzdory mohutným protivládním protestům pokračují represe v Libyi, Sýrii a Jemenu či na Bahrajnu.

Ve výročních zprávách AI pravidelně figuruje Čína. Nejenom kvůli Tibetu
Ve výročních zprávách AI pravidelně figuruje Čína. Nejenom kvůli Tibetu | Foto: Hana Pecinová

"Mezinárodní společenství musí využít příležitosti, která se nyní nabízí a dokázat, že rok 2011 není pouze falešnou nadějí a že v oblasti lidských práv přinese zlepšení," píše AI dále ve své zprávě.

Obšírně se Amnesty opětovně věnuje Číně a zabývá se zejména případem disidenta, básníka a architekta Aj Wej-weje, který byl v dubnu zatčen na pekingském letišti a od té doby o něm nejsou žádné zprávy.   

AI upozorňuje, že jen 19. února byly v Číně zatčeny stovky osob a že novinářům a režimním kritikům je v někdejší Říši středu systematicky bráněno v tom, aby se vyjadřovali k celospolečenským problémům.

Mimořádně zneklidňující jsou důsledky války drogových gangů v Mexiku, která si za uplynulý rok v zemi vyžádala životy více než 15 tisíc osob. Většina z nich přitom zahynula za mimořádně drastických okolností.

Političtí vězni jsou podle AI i nadále zadržování v káznicích nejméně padesáti států světa. Přibližně stejné množství zemí neumožňuje spravedlivé soudní procesy a posílá režimní kritiky na dlouhá léta za mříže.

AI vyzvedává rovněž roli, kterou v odhalování nekalých politických praktik sehrála organizace Wikileaks. Ta loni začala pravidelně zveřejňovat tajné diplomatické depeše, které se jí dostaly do rukou.

 

Právě se děje

Další zprávy