Poprav ubylo, Čína ale poráží zbytek světa na hlavu

Reuters Reuters, Karel Toman
28. 3. 2011 2:01
Většina zemí statistiky poprav nezveřejňuje, v Číně je to státní tajemství
Foto: Reuters

Londýn - Nejméně 527 lidí bylo na celém světě popraveno za loňský rok. To je méně než 714 popravených v roce 2009, přestože podle humanitární organizace Amnesty International, která data v pondělí uveřejnila, samotná Čína zřejmě usmrtila tisíce lidí.

Podle organizace tak Peking popravil mnohem více lidí než celý zbytek světa dohromady. Čína počty popravených nezveřejňuje, považuje je totiž za státní tajemství.

V roce 2010 vykonalo soudem určenou popravu nejméně 23 zemí, uvedla Amnesty International ve své výroční zprávě o trestu smrti, za jehož globální zákaz se organizace zasazuje.

Popravuje se i za sex či rouhačství

Čína zrušila trest smrti pro 13 nenásilných činů včetně pašování historických reliktů a daňové podvody. Přesto se kapitální trest vztahuje na dalších 55 činů, informovala v únoru čínská média.

"Mnoho zemí nadále vynáší rozsudky smrti za drogové přečiny, ekonomické zločiny, dobrovolný sexuální poměr mezi dospělými a rouhačství, což porušuje mezinárodní práva zakazující užití trestu smrti s výjimkou těch nejvážnějších důvodů," sdělil ve zprávě generální tajemník Amnesty International Salil Shetty.

Z 527 poprav zaznamenaných v roce 2010 bylo nejméně 252 vykonáno v Íránu, 60 v Severní Koreji, 53 v Jemenu, 46 v USA, 27 v Saúdské Arábii, 18 v Libyi a 17 v Sýrii, spočítala Amnesty International s upozorněním, že jen málo zemí zveřejňuje oficiální statistiky poprav.

Roku 2010 čekalo ve vězeních na trest smrti celkem 17 833 lidí, zatímco nových rozsudků smrti bylo vyneseno nejméně 2 024.

Kolem osmi tisíc vězňů zůstává odsouzených  na smrt v Pákistánu, přestože premiér Jusuf Raza roku 2008 prohlásil, že všechny tyto tresty budou změněny na doživotí.

V Evropě popravuje jen Bělorusko

Ke konci roku 2010 čekalo jen v USA na popravu přes 3 200 vězňů.

Po roce 2009, který byl prvním v dějinách, kdy nebyl nikdo popraven v Evropě a bývalém Sovětském svazu, popravilo vloni Bělorusko dva své občany.

Nejvíc trestů smrti, celkem 365, bylo vloni vyneseno v Pákistánu, 279 rozsudků padlo v Iráku, 185 v Egyptě a nejméně 151 v Nigérii.

Navzdory v nárůstu počtu zemí, které vloni popravu vykonaly, prohlásila Amnesty International, že je ve světě jasně patrný trend k zákazu trestu smrti.

Počet zemí, které trest smrti zakázaly, vzrostl ze 108 v roce 2001 na celkem 139 v roce 2010. Vloni jej podle Amnesty International ze své legislativy vyřadil Gabon, koncem roku stejný krok zvažoval Libanon, Mali, Mongolsko a Jižní Korea.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy