Česko tají, jaké zbraně vozí do Libye a arabských zemí

Tereza Šídlová
10. 3. 2011 14:10
Do revolucí zmítaných zemí přitom odešla desetina z celkového vojenského exportu
Foto: Reuters

Praha - Unijní sedmadvacítka začne ve čtvrtek rozhodovat, jak vzít moc z rukou libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, který doma válčí se svými občany.

Zbraně mu přitom v posledních letech dodávaly i země EU.

České úřady tvrdí, že z tuzemska žádné zbraně Kaddáfí nedostal. Zdejší zbrojaři však do arabských zemí posílají vojenský materiál v nemalém množství.

Vývoz - určený pro ozbrojené složky těchto dnes "revolučních" států - tvořil v roce 2009 necelou desetinu z celkových vojenských exportních zisků. A neklidný Jemen se předloni stal pátou nejlukrativnější destinací pro české zbrojaře.

O jaké zbraně šlo, přitom české úřady tají.

Stop stav

"Se zeměmi na Blízkém východě a v severní Africe má Česko tradiční vztahy a součástí obchodu je i vojenský materiál," řekl Aktuálně.cz Jaroslav Kurfürst, ředitel Odboru společné bezpečnostní a zahraniční politiky EU ministerstva zahraničí.

Pokud není na zemi uvalené embargo, jako tomu do roku 2004 bylo v případě Libye, rozhoduje se prý případ od případu.

Právě Černínský palác "povolenky" vydává, má totiž v takových případech v zásadě "právo veta".

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na doporučení diplomatů pozastavilo licence pro vývoz do Libye a Egypta.

Egyptský prezident Husní Mubaraka a libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v roce 2002
Egyptský prezident Husní Mubaraka a libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v roce 2002 | Foto: Reuters

"S Egyptem měla v současné době Zbrojovka rozjednané obchody. Teď po zastavení licence panuje naprostý stop stav. Vývoz zbraní v Česku obecně podléhá přísným licenčním opatřením," řekl Aktuálně.cz mluvčí České zbrojovky Uherský Brod Karel Šimána.

V minulosti prý do Egypta šly ze zbrojovky například pistole pro policejní složky.

Přísně tajné

Čeští úřednicí trvají na tom, že Česko i na mezinárodní standardy tyto obchody hlídá velmi pečlivě.

"Hodně se udělalo pro to, abychom neměli pověst levného výprodeje skladů z dob Varšavského paktu," říkají.

Vojenský export v posledních letech i za těchto opatření mířil do Libye, Egypta, Jemenu i Tunisu. Ve dvou z těchto zemí už lidé své hlavy státy při krvavých nepokojích svrhli, v těch zbývajících stále vládci bojují o svou moc za použití síly.

Co konkrétně se do zemí vyváželo, ale české úřady neřeknou.

"Zaměstnanci organů státní správy jsou povinni podle zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem zachovávat mlčenlivost  o skutečnostech majících povahu obchodního a služebního tajemství, o nichž se dozvěděli v souvislosti s vydáváním povolení," sdělil jen mluvčí MPO Pavel Vlček.

Nejvíc vojenského materiálu šlo do Jemenu, kde se v těchto dnech stále demonstruje. V roce 2009 si tam čeští zbrojaři přišli na zisk deset a půl milionů eur. Víc vojenského materiálu se tehdy prodalo už jen na Slovensko, do Indie, Nepálu a Rakouska.

Zbraně na teroristy

Čeští úředníci to vysvětlují podporou boje proti terorismu.

Protestuje se i v Jemenu
Protestuje se i v Jemenu | Foto: Reuters

"Co se týče Jemenu, tam jsme se snažili být restriktivní v tom smyslu, aby jemenská vláda nebyla schopná použít tu vyvezenou techniku pro nějaký typ konfliktu, v němž by došlo k užití nediskriminatorní vojenské síly proti civilistům. Ale zároveň jsme nepovažovali za nutná omezení na techniku, kterou jemenská vláda mohla využít v boji proti teroristům nebo pirátům," vysvětluje Kurfürst.

Toto omezení prý může v praxi vypadat tak, že z Česka nikdo nedovolí vývoz zbraní nad ráži 30 milimetrů.

Proti vývozu do Libye a dalších zemí se už dříve ozvala česká pobočka organizace hájící lidská práva Amnesty International. Požadovala prověřit, co všechno do země svírané Kaddáfího diktaturou odešlo.

Podle českých úřadů mělo jít o náhradní díly vojenských automobilů a letecké techniky nebo o balistická hradla.

Zároveň aktivisté kritizují tajný režim takových obchodů.

"Úřady by měly být připraveny tyto informace zveřejnit a také obhajovat před veřejností, proč takové vývozy povolují. Je těžké zhodnotit typ vyvezeného zboží, když neznáme koncového uživatele," myslí si Eva Dobrovolná, koordinátorka pro mezinárodní otázky Amnesty Interntaional.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy