Západ neprosadil v OSN rezoluci proti Sýrii

Reuters Reuters, Václav Viták
28. 4. 2011 10:54
Režim prezidenta Bašára Asada se nemusí v žádném případě bát libyjského řešení
Prezident Asad tvrdí, že demonstrace jsou násilné - protestující na předměstí Damašku
Prezident Asad tvrdí, že demonstrace jsou násilné - protestující na předměstí Damašku | Foto: Reuters

New York - Snaha evropských zemí prosadit v Radě bezpečnosti OSN rezoluci odsuzující tvrdý postup syrského režimu proti demonstrantům vyšla naprázdno.

Rusko a Čína, dva stálí členové RB s právem veta, zablokovaly ve středu večer snahu Británie, Francie, Německa a Portugalska prosadit tento krok. Proti takové rezoluci byl i Libanon, v současnosti jediný arabský stát v patnáctičlenné Radě bezpečnosti.

Názory členů rady jsou tak neslučitelné, že se podle francouzského velvyslance v OSN Gerarda Arnauda nedokázali dohodnout dokonce ani na společném prohlášení pro tisk.

Arnaud řekl, že se členové RB proto raději rozhodli okamžitě „veřejně sdělit tuto skutečnost". Rusko a Čína mají stále větší výhrady k mezinárodní intervenci v Libyi, odsouhlasené OSN, která má oficiálně zajistit ochranu civilního obyvatelstva.

Podle názoru obou zemí je však jejím skrytým cílem odstranit libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Žádný podobný vývoj v Sýrii proto nehodlají připustit.

Libanon je sice jen nestálým členem RB bez práva veta, ale také se postavil proti záměru přijmout rezoluci odsuzující Sýrii.

Bejrút udržuje s Damaškem velmi složité vztahy, ale z podobné rezoluce má obavy, neboť vliv Sýrie na vnitropolitické události v Libanonu je značný.

Při středeční rozpravě v radě Spojené státy a ostatní západní země podpořily výzvu generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby bylo provedeno nezávislé vyšetřování násilností v Sýrii.

Současně vyjádřily skepsi v souvislosti s „reformami", které provedl syrský prezident Bašár Asad.

Proti Asadovi se staví už i jeho straníci

V Sýrii se mezitím zvedá odpor proti režimu prezidenta Asada i v oficiálních institucích.

Podle agentury Reuters rezignovalo na znamení protestu proti násobnému potlačování demonstrací v zemivíce než 200 členů strany Baas, jediné legální politické síly v Sýrii.

Nespokojenost se začíná údajně projevovat i v syrské armádě, kterou tvoří převážně sunnitští muslimové, zatímco jejich velitelé patří k alávitům, kteří mají zatím v Sýrii v rukou veškerou moc.

Někteří vojáci již odmítli střílet na demonstranty a byli kvůli tomu na místě zastřeleni. Podle některých diplomatů navíc minimálně jednou došlo ke střetu mezi syrskými bezpečnostními složkami, když se vojáci snažili zabránit příslušníkům tajné policie ve střelbě do protestujících davů.

V syrském Dará, centru odporu proti režimu Bašáru Asada, se střílelo i v noci ze středy na čtvrtek. Město je odříznuto od světa, nejde v něm elektrický proud a neteče voda.

„Těla mučedníků dáváme do chladírenských vozů, ve kterých se jinak přepravují potraviny, ale ty teď nemohou jezdit, když armáda pálí po všem, co se hne. Poléváme ta těla alkoholem, abychom zmírnili puch," řekl jeden z obyvatel Dará.

Amnesty International citovala svědky, kteří tvrdí, že bezpečnostní složky ve městě střílejí po zraněných obyvatelích a po těch, kdo se jim snaží pomoci.

Podle BBC posílá prezident Asad do Dará i některých jiných měst vojenské posily a další tanky.

 

Právě se děje

Další zprávy