Hlavní zdroj Wikileaks tráví 23 hodin denně na samotce

Jan Kovalík
22. 3. 2011 17:44
Kritika podmínek, v nichž je držen údajný zdroj Wikileaks, stála místo mluvčího Clintonové
Bradley Manning.
Bradley Manning. | Foto: WikiLeaks

Washington - "Absurdní, kontraproduktivní a hloupé," odpověděl mluvčí americké ministryně zahraničí Clintonové Phillip J. Crowley na otázku studentů MIT, co říká podmínkám, za kterých je vězněn údajný zdroj serveru Wikileaks - Bradley Manning.

Den poté se Crowley s kariérou v Bílém domě rozloučil.

Půlstoletí za mřížemi

Teprve třiadvacetiletý Manning, též absolvent prestižní MIT, se zřejmě z vězení už nikdy nedostane.

Za podezření, že serveru Wikileaks předal tajné dokumenty z války v Afghanistánu, Iráku a diplomatické depeše mu už v době zatčení hrozilo 52 let za mřížemi. Nedávno se počet jeho obvinění rozrostl o dalších 22 položek, včetně napomáhání nepříteli.

Je zřejmé, že Manning svým rozhodnutím zveřejnit utajované materiály americké armády hrubě porušil zákon. O jeho vině nebo nevině nicméně zatím žádný soudce nerozhodl a mladík na svůj soud čeká v přísně střeženém vězení Quantico.

Zapomenutý voják

V době, kdy se většina pozornosti médií upírá na sexuální skandál šéfa Wikileaks Julliana Assange, čeká syn britské matky a amerického válečného veterána na soud v podmínkách, které kritizuje bezpočet mezinárodních lidskoprávních organizací a naposledy též bývalý mluvčí Bílého domu.

Manning tráví 23 hodin denně na samotce, každou noc je před spaním svlékán a během svého pobytu nucen nosit speciální oblek, který mu brání ve spáchání sebevraždy. Jeho jídelníček doplňuje tučná dávka antidepresiv od vězeňských lékařů. Ve své cele má občan USA a Velké Británie zakázáno cvičit, jakkoliv komunikovat a přes den spát.

O podmínkách, za kterých je Manning držen, informoval například britský deník Guardian, který citoval Manningova otce a kamaráda, který ho ve vězení navštěvuje každý druhý týden. "Způsob zacházení s ním je používán jako trest, a to v době, kdy teprve čeká na soud," píše Guardian.

No comment

Jako po zákazu komunikace vypadá situace i na americké ambasádě v Praze. "Tento případ nekomentujeme," píše Jakub Hronek z tiskového odboru ambasády na otázku, proč je nutné vězně čekajícího na soud před spaním svlékat. Tiskové oddělení Bílého domu nechalo otázky Aktuálně.cz bez odpovědi.

Podobně stručně zní i odpověď z britské ambasády. Eva Zímová po telefonu sděluje, že zprávy ohledně podmínek držení Manninga považuje ambasáda za spekulace. Po žádosti o zaslání odpovědí na šest otázek emailem pak přichází stručná odpověď: "Spojené království běžně nenabízí pomoc občanům s dvojí národností, pokud se nacházejí v zemi své druhé národnosti."

Největší únik historie

Z českých lidskoprávních organizací se kauze Manning věnuje pouze místní pobočka Amnesty International, která prostřednictvím sítě svých aktivistů organizuje zasílání protestních dopisů americké vládě a ministerstvu obrany. Organizování petice probíhá na Facebooku. "Podepisovat se bude v pondělí v rámci univerzitní skupiny AI," říká koordinátorka aktivismu AI Gabriela Bártová.

"Člověk v tísni se této kauze nevěnuje. Nemáme ambici dohlížet na lidská práva celosvětově, zaměřujeme se na jiná teritoria," říká Marek Svoboda, šéf lidskoprávní sekce organizace Člověk v tísni a dodává: "Pokud dochází k nepřiměřenému zacházení, je to samozřejmě špatně, zvláště pokud se to děje v demokratické zemi. Na druhou stranu v demokracii fungují mechanismy korekce a dovolání, které třeba v Barmě vůbec neexistují."

Foto: Reuters

Pokud soud prokáže, že zdrojem tajných informací, které zveřejnil server Wikileaks, je právě Manning, stane se autorem historicky největšího úniku utajovaných informací v historii.

Ne všichni jej ovšem vnímají jako zločince. Jeho zastánci ze serveru www.bradleymanning.org shromažďují podpisy a peníze na jeho podporu pod heslem: "Odhalení válečných zločinů není zločin."

Narážejí tak na videozáznam z americké helikoptéry, který měl Manning předat Wikileaks, a na kterém je zachycena palba vojáků do bezbranných lidí, včetně reportéra Reuters. Nebýt tohoto videa, veřejnost by se o tomto incidentu nikdy nedozvěděla.

Důležité jsou informace

"To je velmi důležité. Lidé, kteří se o Manninga zajímají, by se měli zaměřit na informace, které vynesl, a těm se pak věnovat," říká už citovaný Svoboda z Člověka v tísni.

Počátkem března prolomil své mlčení Manningův otec Brian, který svého syna podle svých slov donutil k nástupu do armády, "...aby našel v životě nějaký řád, který mu chyběl".

Reportérům televizní stanice PBS válečný veterán řekl: "Nebyl za nic odsouzen. Způsob, jakým jej zadržují, je šokující. Kvůli tomu jsem se rozhodl k jeho kauze vyjádřit. Armáda překročila hranici, co dělají je špatné."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Při požáru vepřína na Rokycansku uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

Škodu, způsobenou ohněm v zemědělském objektu u Kladrub na Rokycansku, hasiči předběžně odhadují na 35 milionů korun, řekl dnes jejich krajský mluvčí Petr Poncar. Na místě stále zasahují čtyři jednotky.

K požáru na severu Rokycanska vyjelo deset jednotek v neděli těsně před 23:00. "V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen," řekl mluvčí. Hasiči se zaměřili na ochranu okolních budov, uchránili majetek za 70 milionů korun. Požár dostali pod kontrolu zhruba hodinu po půlnoci, dosud ale není zcela uhašen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy