Bratislava - Slovenská amnestie je ve srovnání s českou zhruba šestkrát menší. Týká se přibližně 1200 lidí a výhradně těch, kteří nebyli odsouzení k trestům vyšším než osmnáct měsíců a odpykávali si je ve věznicích s nejnižším stupněm ostrahy.
I přesto je prezident Ivan Gašparovič kritizován.
"V moderní společnosti, která není organizovaná formou monarchie, je amnestie jako pravomoc prezidenta přežitek. Vznikla za feudalismu, když byl král vrcholem všeho, ale nepatří do společnosti založené na dělbě moci," řekl deníku Aktuálne.sk slovenský ústavní právník Jan Drgonec.
Podobný názor má lídr strany Nová většina a rovněž právník Daniel Lipšic. Ten sám jako ministr v roce 2004 amnestii podepisoval, ale prý trval na jejím omezení. "Nesměla se týkat nepodmíněných ani úmyslných trestných činů," uvedl Lipšic.
Nynější Gašparovičem vyhlášená amnestie se týká jak trestných činů z nedbalosti, tak úmyslných. V noci na pátek už všichni amnestovaní opustili brány věznic.
Původní odhady počtu propuštěných se na Slovensku točily kolem čísla 550, ale konečný počet se vyšplhá na přibližně 1200. Osmnáct slovenských věznic je přeplněných, amnestie jim trochu uleví.
Slovenští policisté v anketě deníku Nový čas nepředpokládají, že by měli více problémů, protože propuštěných není tolik a na svobodu šli po skupinkách.
Amnestie se nevztahuje na dvě mediálně známé slovenské tváře. Ve vězení zůstane herec Dušan Cinkota, který dostal osmiletý trest za drogové delikty. Jeho herečtí kolegové v čele s Andrejem Hrycem ale žádají Gašparoviče, aby mu udělil milost.
Za mřížemi zůstává i bývalý populární televizní moderátor Rastislav Žitný, který si odpykává pětiletý trest za zabití malého chlapce při dopravní nehodě.
Gašparovič začal své první volební období rok po Václavu Klausovi v roce 2013, jeho mandát tak vyprší až za rok. Amnestii udělil při příležitosti dvacátého výročí vzniku samostatného Slovenska.